اجرای لوله کشی برق:

بعد از اجرای گچ وخاک مسیر های عبوری لوله های برق از روی دیوار را مشخص کرده و به وسیله دستگاه شیار زن مسیر عبور لوله های برق را شیار میزنیم. در این مرحله میبایست ارتفاع مجاز کلید و پریز از کف تمام شده نهایی به دقت محاسبه شده و بعد از اجرا این ارتفاع کنترل گردد.

از لوله های خرطومی در دیواره ها وکف به هیچ عنوان نباید استفاده کرد و حتما باید از لوله های برق پولیکا استفاده شود.

بعد از اجرای لوله های برق در کف حتما می بایست ماهیچه سیمانی روی آن کشیده شده تا از خطر شکستگی در امان باشد.

در مراحل اجرای تاسیسات بعد از کشیدن لوله های برق در دیواره ها میبایست لوله کشی گاز و آب و فاضلاب انجام شده و در مرحله ی آخرلوله برق در کف انجام شود. این کار باعث این میشود که خطر شکستگی و صدمه خوردن به لوله های برق کمتر شده و همچنین برای عبور لوله های گاز و فاضلاب که قابلیت انعطاف بسیار کمتری نسبت به برق دارند راحت تر انجام شود.

اجرای آب وفاضلاب وگاز:

در این مرحله بعد از اجرای لوله کشی برق در بدنه دیوار ابتدا به سراغ لوله کشی گاز میرویم.که لوله کشی گاز با توجه به تعداد انشعاب های مورد نیاز و مجازمیبایست قطر لوله و محل عبور آن مشخص شود. انشعابات اصلی گاز، معمولا پکیج وگاز آشپزخانه میباشد.

در مرحله ی بعدی به سراغ لوله کشی آب میرویم که با توجه به جانمایی آشپزخانه و سرویس بهداشتی انجام میگردد، در سرویس بهداشتی آب سرد و گرم برای توالت و روشویی و یک آب سرد برای فلاش تانک مورد نیاز است.

در حمام نیز آب سرد وگرم برای دوش و اگر توالت فرنگی داشته باشیم آب سرد وگرم برای توالت فرنگی و یکی هم برای روشویی مورد نیازاست.

در آشپزخانه آب سرد و گرم برای سینک ظرفشویی و آب سرد و گرم برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید در نظر گرفته شود. قطر انشعابات آب برای هریک از موارد بیان شده طبق نقشه محاسبات تاسیسات می باشد. سیستم اجرای آب سرد وگرم مصرفی باید کلکتوری اجرا شود. نوع لوله ها نیز 5 لایه باشد. درسیستم اجرای فاضلاب حتما میبایست از لوله پلیکا فشار قوی استفاده شود و سایز آن نیز براساس نقشه های ارائه شده اجرا شود. اجرای ونت برای هریک ازخروجی ها الزامی است.

در اتصالات زانو، سه راه و… با دقت چسب کاری شده و به صورت درست و دقیق اتصالات به یکدیگر متصل شوند تا از نشتی آب در آینده جلوگیری شود.

بعداز اجرای کامل سیستم لوله کشی فاضلاب برای تست آبدهی لوله ها ، تست آب پر انجام می شود. تست آب پر بدین صورت است که رایزر های اصلی از بالاترین سطح (پشت بام) با آب پرمیشوند ومحل خروجی فاضلاب را مسدودکرده تا آب بصورت کامل در تمام سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان بماند. اگر طی چند ساعت لوله ها نشت نداشته باشند، لوله کشی مورد تایید است.

 

پوکه ریزی یا فوم بتن کف:

بعد از اجرای لوله کشی های آب و فاضلاب، گاز و برق به صورت کامل و انجام تست های مربوطه می بایست هر چه سریعتر روی لوله ها پوشانده شود تا از صدمه دیدن تاسیسات جلوگیری بعمل آید این کار به دو صورت انجام میشود:

1-پوکه ریزی: پوکه ریزی عملیات سنتی و قدیمی است که برای پوشاندن لوله ها در کف انجام میشود. دراین روش ابتدا کروم بندی کرده وسپس پوکه را در کف به صورت کامل پخش میکنیم و روی آنرا با ملات ماسه سیمان می پوشانیم. پوکه مصرفی می تواند از نوع پوکه صنعتی لیکا و یا معدنی قروه باشد.

در روش پوکه ریزی، اجرا بسیار سخت و خطرناک میباشد. زیرا انتقال مصالح به طبقات با توجه به حجم زیاد مصالح مورد نیاز سخت بوده و همچنین در اثر تردد زیاد کارگران و فرغون برای جابجایی و حمل مصالح احتمال صدمه دیدن تاسیسات وجود دارد. ضمنا مدت زمان اجرای این روش زیاد است.

2-فوم بتن: در این روش ابتدا کف را کروم بندی میکنیم و سپس با استفاده ازدستگاه فوم بتن تمام کف را بصورت یکپارچه از فوم بتن پرمیکنیم تا روی لوله ها پوشانده شود. تفاوت بسیار زیاد این روش نسبت به روش قبلی، اجرای راحت و ساده آن و همچنین سرعت بالای اجرای آن است. بنابراین اجرای فوم بتن توصیه میشود.

کاشی کاری

دراین مرحله قبل از شروع به کار کاشی کاری، انشعابات آب سرد وگرم مصرفی را از نظر ارتفاع و فواصل و عمق بررسی می کنیم. جانمایی درست قوطی های برق و ارتفاع آن نیز باید چک شود.

بعد از بررسی موارد فوق اقدام به کاشی کاری میکنیم. در کاشی کاری باید توجه داشت که دوغاب به صورت کامل به تمام سطح پشت کاشی ها برسد، و بین کاشی و دیوار فضای خالی نباشد، البته کاشی را میتوان به روش دوغابی و یا کویتی اجرا نمود.

ضخامت دوغاب کاشی بهتر است که 3سانتی متر باشد و شن 3-0 جهت دوغاب مناسب تر میباشد.

نماکاری:

نمای ساختمان با توجه به نوع متریال انتخابی در طراحی میتواند سنگ، آجر، چوب، شیشه ویا کامپوزیت باشد.که البته برای انتخاب متریال نما حتما باید از شهرداری منطقه استعلام نمود.

قبل از شروع نما کاری میبایست نقشه های مربوط به نبشی کاری که توسط مهندس طراح نما ارایه میشود را اجرا کرده و بین نبشی ها را تیغه چینی کنیم، سپس با استفاده از نقشه، متریالی که در هرقسمت نما استفاده شده است را اجرامی کنیم. به عنوان مثال چند نمونه از پر مصرف ترین مصالح مورد استفاده در نما را بیان می کنیم:

  • سنگ: درابتدا باید در خرید سنگ برای نما دقت لازم داشته باشیم، بایداز نوع سنگی استفاده شودکه جذب آب خوبی داشته باشد و خلل و فرج نیزداشته باشد تا بتواند دوغاب داخل آن فرو برود. یک نمونه بارز این نوع سنگ، سنگ تراورتن است. درمرحله بعدی حتما باید سنگ هایی که درارتفاع کار میشوند اسکوپ بندی شوند.
  • آجر: آجرنما از قدیم تا به امروز مورد استفاده بوده است و در حال حاضر نیز در ابعاد و اندازه های مختلف ومدل های بسیار متنوع در بازار موجود است که نسبت به نقشه طراحی نما انتخاب میشود.

 

سفید کاری:

دراین مرحله ابتدا باید قسمتهایی را که قبلا برای عبور لوله های برق شیار زده ایم لکه گیری کرده و سپس با استفاده از گچ سفید شروع به سفید کاری کنیم.

باید دقت داشت که کنج ها وگوشه های ستون ها حتما شمشه کش شوند.

اگر بلافاصله بعد از اجرای سفید کاری رنگ آمیزی صورت می گیرد گچ را به صورت زنده می کشیم ولی اگر تا رنگ آمیزی فاصله داریم اجرای گچ به صورت کشته بهتر است.

سرامیک یا سنگ کف:

دراین مرحله ابتدا کف را کروم بندی می کنیم و با استفاده از شمشه، ملات را بین کروم ها پهن کرده و سرامیک را روی آن می چسبانیم. باید دقت داشت که سرامیک به صورت کامل روی سطح چسبانده شود تا بعداً دچار لقی نشود.

در اجرای کف پارکینگ و حیاط باید شیب لازم رادر حین اجرا رعایت نمود.

در و پنجره دو جداره :  

در حال حاضر استفاده از درو پنجره دو جداره الزامی می باشد و استفاده از آن باعث جلوگیری از هدر رفتن انرژی می شود. پنجره دو جداره در مدل ها و رنگ های مختلف وجود دارد که در دو نوع یو پی وی سی و آلومینیوم بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

محل مورد نظر برای نصب پنجره باید اندازه گیری شده و سپس بعد از نصب، تمامی دور تا دور آن بوسیله چسب مخصوص حتما درزگیری شود تا عایق بندی به صورت کامل انجام گیرد.

ایزولاسیون :

ایزولاسیون را می توان به دو روش قیروگونی و ایزوگام انجام داد که در حال حاضر ایزوگام بهتر بوده و ایرادات قیروگونی را ندارد.

ایزولاسیون باید درسطح پشت بام به صورت کامل و کف حمام و دستشویی انجام شود.

انجام ایزولاسیون در کف آشپزخانه نیز ضروری می باشد.

نکته: اجرای ایزولاسیون در کف سرویس ها و آشپزخانه حتما باید به مقدار حداقل 30 سانتی متر در بدنه ادامه یابد.

اورلب ایزوگام روی یکدیگر در پشت بام باید نسبت به شیب پشت بام به صورت صحیح اجرا شود.

کناف:

مهم ترین مبحث در اجرای کناف سقف فاصله سازه ها است که نباید از 50 سانتی متر بیشتر شود.

فاصله هالوژن ها در کناف به سلیقه فردی اشخاص و میزان نور فضا بستگی داردکه البته باید فاصله 70 سانتی تا 1 متر رعایت شود.

درخرید کناف نیز باید به جنس کناف دقت بسیار شود.

بعد از اجرای مراحل فوق نصب کابینت،کلید و پریز، روشویی ها، نصب روشنایی وهالوژن، نصب پکیج، هود، کمد، دیوارکوب، کاغذ دیواری یا رنگ و شیرآلات انجام می شود.

⇓فایل PDF جهت دانلود⇓

روش های اجرای ساختمان(نازک کاری)