1. گچ

به علت زودگیر بودن گچ با وجود آنکه ملات آنرا بسیار کم درست می کنند(حداکثر به اندازه یک استمبولی) نمی توان سطوح زیادی را با آن سفید کرده و کاملا سیقلی نمود.

کشته ملات گچی است که هیچ وقت سخت نمی شود و تا قبل از خشک شدن حالت پلاستیسیته خود را از دست نمی دهد.

البته باید توجه داشت که ضخامت کشته حداکثر نباید از یک میلیمتر تجاوز کند زیرا در غیر اینصورت پوسته پوسته شده و از سطح کار جدا میشود.

خلوص مواد اولیه در تولید از جمله عواملی است که تاثیر زیادی بر کیفیت یک کالای گچی و تولید گچ مرغوب دارد. خلوص سنگ گچ بر پایه درصد کانی ژیپس در آن تعریف می شود.

علل ترک خوردن گچ پس از خشک شدن چیست؟ گاهی در برخی ساختمان ها مشاهده می شود که سطوح گچ کاری شده پس از خشک شدن و سخت شدن دچار ترک خوردگی گردیده و شکل بسیار بدی به آن دیوار یا سقف می دهد این ترک خوردگی میتواند به دلایل زیر باشد:

الف) اگر در موقع ساختن ملات گچ، مقدار گچ را که در آب میریزیم از حد معینی کمتر باشد(درصد وزن آب نسبت به گچ زیاد باشد)

ب) اگر کلفتی ملاتی که روی دیوار میکشیم از 7 الی 8 سانتی متر بیشتر بوده و آن را در یک نوبت گچ کاری کنیم.

ج) اگر در فصل سرما دمای زیر صفر درجه اقدام به گچ کاری بنماییم و آب ملات گچ قبل از انبساط و سخت شدن گچ یخ بزند.

د) بعضی از ترک ها به علل فوق نبوده و در اثر نشستهای ساختمان بوجود می آید، این ترک ها معمولا با زاویه 45 درجه نسبت به افق ظاهر میشود.

 1. سرامیک و کاشی

کاشی فرآورده ایی سرامیکی، متشکل از دانه های ظریف بلورین و متخلخل است که معمولا در حرارتی بالاتر از 1000 درجه سلسیوس پخته شده و در انواع لعابدار و بدون لعاب تولید می شود. رویه لعابی کاشی ممکن است براق، نیمه براق، مات، ساده و گلدار باشد.

هنگام خرید کاشی و سرامیک، 10 درصد بیشتر از نیازتان سفارش دهید.

یک قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل شده است:

الف) قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان بندی کاشی را تشکیل می دهد.

ب) لعاب روی آن که ماده ایست شیشه ایی و قسمت رویه را تشکیل می دهد.

کاشی به اقلامی گفته میشود که فقط برای کار بر روی دیوار است و نمیتوان به هیچ وجه از آن برای کف استفاده کرد زیرا استحکام لازم برای کف را دارا نیست. مقاومت کاشی در برابر فشار و سرما و گرما بسیار کم بوده ولذا فقط باید از آنها برای محیط های بسته و دیوارهایی که از پشت رطوبت ندارند استفاده نمود. اما با این وجود کاش ها دارای طراح های بسیار زیبا و تنوع بسیار بالایی نسبت به سرامیک ها هستند.

کاشه به خاطر درصد آب بالایی که نسبت به سرامیک دارد برای کار کردن بر روی دیوار و ارتفاع بسیار مناسب و راحت تر است. سرامیک به اقلامی گفته می شود که هم برای دبوار و هم برای کف می توان از آن استفاده کرد ولی به خاطر استحکامی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود. مقاومت سرامیک در برابر فشار، سرما، گرمای شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر بوده ولی تنها نوع خاصی از سرامیک ها که اصطلاحا به آنها پرسلان گفته میشود را میتوان در محیط های باز استفاده کرد.

جذب آب سرامیک ها بسیار کم و پرسلان ها در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آنها بر روی دیوار و ارتفاع کار بسیا سختی می باشد که برای حل این مشکل از اسکوپ بندی استفاده می شود.

 1. سنگ

سنگ از جمله مصالح ساختمانی طبیعی است که از کانیهای مختلف تشکیل شده و در صنعت ساختمان به شکل های گوناگون در پی سازی، دیوارچینی، کفسازی، سنگ کف، پله و نماسازی به مصرف میرسد. براساس استاندارد ملی ایران شماره 618 بلوک سنگ ها ی طبیعی که به مصرف کف سازی، نما و تزیینات می رسد به چهار دسته زیر تقسیم می شود:

 • گرانیت
 • مرمریت ها
 • سنگ های آهکی
 • توف ها

سنگ های مصرفی در اقلیم های سرد باید در برابر یخبندان پایدار باشند. مقاومت در برابر سایش و ضربه، سنگ کفهای پرآمد وشد و پله ها باید با مورد مصرف آن متناسب باشد. حداقل مقاومت فشاری سنگ ها برای کارهای بنایی باربر باید 15 مگاپاسکال باشد.

سنگ ها بر اساس کاربرد مصارف ویژه ای دارند که عمده ترین سنگ های ساختمانی در ایران عبارتند از:

 • تراورتن
 • گرانیت
 • مرمر
 • چینی
 • مرمریت
 • دیوریت
 • کریستال
 • گابرو
 • ماسه سنگ
 • کوارتزیت

اولین نکته ایی که در خرید سنگ های ساختمانی باید به آن توجه کرد این است که سنگ یک ماده طبیعی است و از دل زمین استخراج می شود، پس بنابراین نباید توقع این را داشت که مانند نئوپان، سرامیک، موزاییک و… با یک محصول یک دست و بدون تغییر در بافت و رنگ و طرح که مصنوع دست انسان است مواجه باشیم.

مشخصات کلی انتخاب سنگ برای مصارف ساختمانی:

 • بافت سنگ باید ساختمانی سالم داشته باشد، یعنی بدون شیار، ترک و رگه های سست باشد(کرمو نباشد)
 • بدون هرگونه خلل و فرج باشد
 • پوسیدگی نداشته باشد.
 • یکدست، یکنواخت و همگن باشد.
 • سنگ های ساختمانی نباید آب زیاد جذب کند.
 • سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد.
 • سنگ های ساختمانی باید شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل کند.
 • مقاومت فشاری برای قطعات باربر نباید کمتر از 150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.
 • در مقابل سایش مقاوم باشد.
 1. آجر

آجر فرآورده ای ساختمانی است که درانواع رسی، شیلی، شیشی، ماسه آهکی و بتنی و شکلهای گوناگون تولید شده و عمدتا در دیوارچینی، نماسازی،کرسی چینی، کف سازی وکفپوش و… به مصرف میرسد.

آجرمعمولی: آجری است که برای کارهای عمومی ساختمانی مناسب است و استفاده از آن در ساخت اعضای غیر باربر توصیه شده است.

آجرنما: آجری است که بدون نیاز به اندودکاری یا پوششهای دیگرمستقیما برای نماسازی به مصرف میرسد.

انواع آجر:

 • آجرفشاری: ابعاد آن با توجه به تجارب زیادی که در طی زمانهای طولانی به دست آمده است درحدود 5/5×10×22 ثبت شده است.
 • آجرماشینی: آجرماشینی یا آجرسوراخ دار که برروی سطح بزرگترآن 8 تا 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2سانتی متر وجود دارد. این آجرها دربازار ایران به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی معروف است.
 • بلوک های سفالی دیواری دارای ضخامت 8 و10 و12 و15 و20 و 25 هستند
 • آجرلعابی
 • آجرنسوز
 • آجرماسه آهکی
 • آجر جوش
 • آجر قزاقی

 

 1. سیمان

سیمان آبی، ماده ی چسباننده ای است که درهوا و زیرآب و جایی که هوا نباشد میگیرد وسخت می شود و درساختن  بتن و ملاتهای سیمانی به کارمی رود.

 

 

انواع سیمان

سیمان نوع1: این نوع سیمان که سیمان پرتلند معمول نیز گفته می شود، برای مصارف عمومی که ویژگی خاصی از بتن خواسته نشده است، مصرف می شود.

سیمان نوع2: از این سیمان می توان در ساختمان های حجیم استفاده نمود تا هنگام گرفتن بتن درجه حرارت کمتری ایجاد شود و حجم بتن ریزی محدود نشود .

سیمان نوع3: این نوع سیمان تقریبا اجزاء اولیه تیپ 1 را دارد، با این تفاوت که به شدت ریزتر آسیاب شده و به همین جهت گیرش سریعتری دارد .

سیمان نوع4 : این سیمان کند گیر بوده و درهنگام گیرش حرارت کمتری تولید میکند. موارد استفاده این نوع سیمان جایی است که شدت و مقدارحرارت تولید شده اهمیت دارد .

سیمان نوع5 : این سیمان برای مصرف در بتن هایی که در معرض حمله سولفاتها قرار دارد، مناسب است و به همین جهت به سیمان ضد سولفات شهرت دارد.

سیمان پوزولانی: جنس پوزولان سیلیکات و تقریبا شبیه سیمان است ، منتهی واکنش سیمان را ندارد . درسیمان پوزولانی حداکثر 15درصد سیمان نوع 2،1و5 راتشکیل می دهد. این نوع سیمان برای مصارف عمومی درساخت ملات یا بتن به کار می رود.

 

 

 1. سیم برق

انواع سیم برق مانند سیم های مفتولی، افشان و سیمهای باروکش نایلون، درساختمانها و محیط های صنعتی به کار می روند. سیم های افشان105و205، بیشترین مصرف را درساختمانهای مسکونی، تجاری وصنعتی دارند. سیمهای مفتولی4و6 نیز دربخشهایی ازتابلوهای برق ساختمانی به کار می روند. انواع کابل برق نیز در برق ساختمان و برق صنعتی بکارمی رود. مثلا کابل مفتولی4در105 یا 4در205 برای برق رسانی به کولر استفاده می شوند.

کابل برق، ازدو یا چند سیم برق جداگانه تشکیل شده است.

سیم افشان: اگربرای ساختمان خود به دنبال بهترین سیم افشان میگردید، باید مشخصات سیمهای مختلف را با هم مقایسه کنید و البته درهنگام خرید سیم برق، مراقب سیم های تقلبی باشید.

سیم برق استاندارد، جنس مس یا آلومینیوم دارد، روکش آن PVC یا نایلون است و متراژ کلاف آن، دقیقا ذکرمی شود. درسیم های تقلبی، به جای مس از ترکیب مس وآهن یا برخی مواد پلیمری استفاده می شود. یا اینکه روکش مس و مغزی آلومینیوم است.

سیم ارت چه فرقی باسیم معمولی دارد؟

سیم ارت فقط از نظر رنگ روکش، با بقیه سیمها فرق دارد و البته به همین دلیل، قیمت سیم ارت از سیمهای با سایز مشابه، کمی گرانتر است.

 1. سرمایش وگرمایش

درگذشته ازکولرهای آبی برای ایجاد سرمایش منازل استفاده می کردند و به مرور زمان استفاده ازکولرهای گازی رونق پیدا کرد و امروزه درکنار استفاده از این سیستم سرمایشی وسایل سرمایشی پیشرفته تری با مزایای بهتری هم وارد بازار شده اند که با نام های چیلر و فن کوئل شناخته شده اند. به همین خاطر باید در زمان خرید سیستم سرمایشی مناسب برای یک محیط، اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید، چرا مهمترین بخش طراحی تأسیسات مکانیکی ساختمان، انتخاب درست و مناسب یک سیستم سرمایش می باشد.

انواع سیستم های سرمایشی

1ـ داکت اسپیلیت: داکت اسپیلیت یا همان اسپیلیت کانالی به عنوان رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع درکل جهان شناخته شده که همان اسپیلیت های دیواری دارای دو واحد داخلی و خارجی برای هواسازی و کندانسور می باشد که با استفاده از لوله های مسی به هم وصل شده اند و سرمایش مورد نیاز را گاز فریون و کمپرسور که از نوع اسکرول است، تامین وگرمایش آن با کمک کویل آب گرم ایجاد می شود .

2ـ چیلر: دستگاهی است که به صورت متداول از آن جهت ایجاد سرمایش استفاده می شود و چنانچه این دستگاه را به بویلر متصل و آب گرم مورد نیاز تهیه شود، می توان ازآن به صورت دو منظوره بهره گرفت .

3ـ فن کویل ها: دستگاهی که پرتاب باد درآن به وسیله ی فن سانتریفیوژ انجام میشود و با عبورآن از کویل آب گرم و یا آب سرد، عملیات گرمایش و سرمایش محیط انجام می شود، را فن کویل می نامند .

 

 

 1. کفپوش وپارکت

همیشه ما نام لمینت وپارکت را شنیده ایم. آیا تا به حال فکر کرده اید که چه تفاوتی میان پارکت وکفپوش های لمینت هست؟ آیا هنگام خرید دقیقا می دانید کدام یک مناسب شما می باشد ؟

پارکت چیست ؟

پارکت ها کفپوش هایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد . پارکت را به کف اتاق می چسبانند و پس از خشک شدن چسب، سطح روی آن را ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و صیقل شود .

پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب، سریعا دچار تورم می شود یا به اصطلاح باد می کند .

پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و لاک زده شود.

لمینت چیست ؟

لمینت (laminate) که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینت نیز می گویند، از جنس DFH، الیاف چوب فشرده می باشد و مانند پارکت مستقیما از خودِ چوبِ درختان ساخته نمی شود .

کفپوش cvp چیست ؟

این کفپوش از جنس cvp و یا به عبارتی پلاستیکی می باشد و از امتیازات آن قابل شستشو بودن آن است. کفپوش های cvp را معمولا در فضاهای اداری و تجاری استفاده می کنند که نیاز به شستشوی مداوم دارد در منازل مسکونی معمولا در آشپزخانه ها که همواره احتمال ریزش آب وجود دارد نصب می شود .

 1. در و پنجره دو جداره

ماده اصلی تشکیل دهنده pvcu، نفت خام و نمک طعام (کلرید سدیم) می باشد که از پلیمریزاسیون این مواد، پلیمر cvp به دست می آید .از ترکیب مواد مختلف به درصد های مشخص با cvp وطی فرآیندهایی، پروفیل cvpu به دست می آید .

پروفیل cvpu دارای مقاومت بسیار زیادی دربرابر پوسیدگی، زنگ زدگی و حرارت می باشد و همچنین بسیار سبک و در عین حال مستحکم است وکار کردن با آن بسیار راحت می باشد .

شیشه دو جداره :

شیشه دو جداره به جای یک لایه شیشه، از دو لایه شیشه تشکیل شده است که به صورت موازی در مقابل هم بر روی یک فریم که از مواد رطوبت گیر پر شده است قرار می گیرند و فضای بین آنها یا با هوا و یا یک گاز خنثی مثل آرگون پر می شود. فضای بین دو شیشه به صورت عایق سرما و گرما و عایق صوتی و آلودگیهای محیطی عمل می کند. شیشه دوجداره با انواع شیشه ها مانند ساده، مشجر، رفلکس، سکوریت و… در رنگ های مختلف قابل تولید می باشد.

رنگ آمیزی پروفیل یو پی وی سی :

امکان رنگ آمیزی پروفیل cvpu به دو صورت وجود دارد :

اول: با لمینت که به صورت روکش بسیار نازکی بر روی پروفیل یو پی وی سی کشیده می شود. این لمینت ها معمولا طرح دار مثلا طرح چوب هستند.

دوم: رنگ نمودن پروفیل cvpu که تنوع رنگ آمیزی بسیاری دارد.

انواع پنجره ها:

 • پنجره cvpu ثابت
 • پنجره cvpu تک حالته
 • پنجره cvpu دوحالته
 • پنجره cvpu کشویی

اجزای تشکیل دهنده در و پنجره cvpu

1ـ پروفیل قاب (فریم )                                            2ـ پروفیل باز شو (سش)                     3ـ پروفیل گالوانیزه                                                 4ـ فاصله دهنده بین شیشه         5ـ شیشه دو جداره                                                 6ـ یراق آلات                                   7ـ زهوار                                                              8ـ نوار درزبندی

استفاده از درب و پنجره های آلومینیوم درصنعت درب و پنجره سازی دنیا روبه افزایش است. پنجره های آلومینیومی با تکیه برچند اتصال رایج به خصوص یراق آلات پیچ و پرچی و همچنین پانچ با استفاده از لقمه های توپر آلومینیومی  قدرت اتصال به نحوی فوق العاده بالاست که یراق آلات مستقیما به فلز آلومینیوم متصل هستند، پنجره های آلومینیومی با رنگ های پودری الکترواستاتیک با تنوع فوق العاده بیش از 200رنگ متنوع را د راختیار مصرف کنندگان پروفیل آلومینیوم می گذارد.

انواع پنجره های آلومینیومی:

1-آلومینیوم ساده(Normal)            2- آلومینیوم ترمال بریک(Thermal Break)                          3- چوب آلومینیوم(Alu wood )

درسیستم پنجره های آلومینیومی ترمال بریک ارتباط سطح بیرونی یا سطح داخل پنجره آلومینیوم توسط یک لایه پلی آمید به عنوان عایق حرارتی از یکدیگرجدا گردیده است.

 1. ایزوگام

ایزوگام نام بازرگانی عایق ضدآب برای پوشش بام، استخر، دیوارها و کاربرد های مشابه است. ایزوگام عایقی است که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب بکارگیری می شود.

ایزوگام از ترکیبات نفتی ساخته می شود. درگذشته، عایق بندی رطوبتی بیشتر با استفاده از قیرگونی و آسفالت به انجام می رسیده است ولی مزایای ایزوگام درمقایسه با روش های سنتی سبب شده تا استفاده از این روش ها رو به کاهش برود.

مقایسه ایزوگام و قیر گونی :

ــ ایزوگام سبک تر وروندگی کمتری دارد .

ــ نصب ایزوگام توسط یک مشعل و خمیر پرایمر به سادگی امکان پذیر است اما قیرگونی با مشکلات نصب برخوردار است و راه تمیزی برای عایق کاری نمی باشد .

ــ کارآمدی ایزوگام بستگی به مرغوبیت جنس و تجربه مجری آن دارد .

ــ به مرور زمان با نشت رطوبت لایه گونی در قیرگونی پوسیده می شود، اما در ایزوگام مرغوب چنین اتفاقی نمی افتد .

ــ اجرای ایزوگام ساده تر است و کمتر محیط را کثیف می کند .

ــ برای محصولات ایزوگام برندهایی وجود دارند که برای دفاع از نام خود ناگزیر از تحقیق و سرمایه گذاری برای افزایش و حفظ کیفیت هستند، اما برای بشکه های قیر تاکنون برندی وجود نداشته است .

ــ عایق پشت بام همواره در معرض تابش نور خورشید می باشد. پس یکی از فاکتورهای مهم در عایق کاری سقف توجه به مقاومت نوع عایق در برابر نور خورشید می باشد .

ــ یکی از مشکلات قیرگونی این است که نمی تواند از خود در برابر نور خورشید مقاومت نماید و نرم می شود ولی ایزوگام مرغوب از مقاومت بالایی در برابر گرما و نور خورشید برخوردار است. پس ایزوگام کاری سقف تا مدت ها از نفوذ آب به ساختمان جلوگیری می کند.

ــ قیر نمی تواند از خود در برابر حلال های مختلف مقاومت نماید و در بسیاری از حلال های نفتی حل می شود. این در حالی که ایزوگام نسبت به حلال های مختلف واکنش کمتری دارد.

 

 1. نرده

یکی از مهمترین اجزای پله ها وتراس نرده ها هستند که زیبایی و ظرافت نرده ها بر زیبایی و جذابیت راه پله و تراس ها تأثیر گذار است.

نرده درمدل ها و طرح های مختلف وجود دارد که نسبت به مدل و طرح نمای ساختمان درتراس ها استفاده می شود. در پله ها نیز با توجه به موقعیت و پلان راه پله نرده مناسب استفاده می شود.

رایج ترین نوع نرده های مورد استفاده در ساختمان، استیل، فرفوژه و چوب است که انتخاب هر نوع از این مدل ها بستگی به سلیقه فرد و هم خوانی با فضای موجود دارد .

البته نرده چوبی جزء گران ترین نوع نرده ها محسوب می شود .

 1. درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت همانگونه که از اسم آنها مشخص است به درب هایی گفته می شود که مانع از ورود سارقین شده و در مقابل هرگونه دستکاری، تخریب و اهرم نمودن ایمن و قابل اطمینان باشد که شایان ذکر است این اطمینان به منزله صددرصد نبوده ولی در مقایسه با درب های معمولی می توان تفاوت بسیار زیادی را مشاهده شود و به استحکام درب های ضد سرقت پی برد .

انواع درب های ضد سرقت

درب ضد سرقت دارای انواع مختلف است و در بازار ایران به صورت سه دسته اصلی عرضه می شود که شامل:

درب ضد سرقت ترک

درب ضدسرقت چینی

درب ضد سرقت ایرانی

تفاوت های درب ضد سرقت

 • چهارچوب درب ضد سرقت

اولین تفاوتی که در این درب ها به چشم می خورد درنوع چهارچوب های آن هاست.

چهارچوب درب های ضدسرقت چینی ابزار نخورده و تخت است و شما همان فلز را خواهید دید که موجود است. اما در درب های ضد سرقت ترک این موضوع کاملا بر عکس می باشد و چهار چوب درب های ضد سرقت ترک ابزار خور هستند و می توان رویه ای از چوب بر روی آن نصب کرده تا دیگر فلز به چشم نیاید و درب تقریبا به صورت تمام چوب باشد .

 • قفل ولولای درب های ضد سرقت

تفاوت دوم درب های ضدسرقت که کاملا هم می توان آن را دید، تفاوت در لولاهای این درب ها است. لولاهای درب ضد سرقت از سمت داخل قابل مشاهده است و کاملا دیده می شود اما لولاهای درب ضدسرقت چینی پنهان است و نه از داخل و نه از بیرون قابل رؤیت نیستند و اینکه قطر لولای درب ضد سرقت ترک چندین برابر درب ضد سرقت چینی می باشد .

 • رویه های درب ضد سرقت

تفاوت سوم و اساسی ترین تفاوت را میتوان در رویه این درب ها مشاهده کرد، به گونه ای که رویه درب ضدسرقت چینی به صورت فلزی الکترواستاتیک می باشد و تقریبا می توان گفت در این نوع درب ها خبری از چوب نیست و فلز اصلی ترین جزء این درب هامی باشند و بیشتر به درد مناطق با رطوبت بالا می خورد. دیگر درب های موجود در بازار درب ضدسرقت طرح ترک و درب ضدسرقت ایران می باشد که درب ضدسرقت ترک معمولا لایه بیرونی آن یا ازچوب و یا مصنوعات چوبی ساخته شده و لایه فلزی که استقامت را ایجادمی کند در پشت این لایه قراردارد.

 • وزن درب ضدسرقت

تفاوت دیگردر وزن آنهاست. وزن درب های ضدسرقت چینی نسبت به نمونه مشابه ترک خود بسیار سبک تر می باشند به طوری که می توان گفت وزن یک درب ضدسرقت ترک با دو درب ضدسرقت چینی برابری می کند و هرچه وزن درب بیشتر باشد نشان دهنده ی بیشتر استفاده شدن فولاد در ساختار آن می باشد.

 1. درب چوبی

قسمت های مختلف درب چوبی:

لنگه در: قسمتی که درون چهارچوب قرار می گیرد.

قاب: همان چهارچوب

آستانه: قسمت پتیینی قاب درب

کتییه: قسمتی ازدرب یا پنجره که در قسمت بالایی درب قرارمی گیرد و ممکن است بازشو ثابت باشد.

وادار: تقسیم کننده لنگه درب به دویا چند قسمت

بائو: وادارعمودی طرفین درب یاپنجره که قفل و لوله نیز به آن متصل و یا درون آن قرارمی گیرد را بائو می گویند.

قیدهای فوقانی وتحتانی:وادارهای بالا وپایین

تنکه: قسمت صفحه مانندی ازدرب که مابین دو وادار قرارگیرد را تنکه گویند.

پاخور: یال پایین لنگه درب که معمولا پهن تر از یالهای جانبی بوده و به منظور جلوگیری از صدمه دیدن درب از ضربه پیش بینی می شود.

شیشه خور: قسمتی ازیالهای درب که شیشه را برروی آن تکیه می دهند.

دماغه: قسمتی از لنگه درب که روی نمای قاب قرار می گیرد

زهوار: قسمتی از درب که به منظور زینت یا درزگیری و یا سهولت نصب شیشه  بر روی درب یا پنجره نصب می گردد.

یراق: قسمتی ازلوازم در است که به منظور باز و بسته شدن و قفل کردن در مانند لولا، دستگیره و… به کارمی رود.

 1. شن و ماسه

شن درزبان عامیانه به سنگ ریزه خردتر از ریگ و درشت تر از ماسه گفته می شود. شن معمولا در ساحل دریا و رودخانه به راحتی یافت می شود. درمهندسی عمران براساس طبقه بندی ASTM به سنگدانه های کوچکتر از75 میلی متر و درشت تر از 4.75 میلی متر شن می گویند.

شن و ماسه قسمت اصلی بتن را تشکیل می دهند. و با توجه به مقاومت ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جدی و عمرطولانی تر آن نسبت به ساختمان های فلزی و آجری و همچنین با توجه به امکان تهیه سریع و ارزان و آسان مصالحی که برای ساختن ساختمان های بتنی مصرف می شود که قسمت عمده شن و ماسه می باشد، جا دارد در مورد شن و ماسه مطالعات بیشتری صورت گیرد.

 1. بتن

در کل بتن ماده ای تشکیل شده از شن، ماسه و سیمان که در بتن نقش اتصال سنگ دانه ها را دارد، و در ارتباط مستقیم با مقاومت بتن است، و آب در بتن نقش روان کردن بتن برای کارایی بهتر و انجام عملیات هیدراتاسیون را دار است. دراثر واکنش شیمیایی سیمان و آب، روند سخت شدن ادامه یافته و در نتیجه دانه ها(ماسه وشن) رابه صورت توده سنگ مانندی به یکدیگر می چسباند.

برای داشتن اندازه مناسب و نسبت اختلاط شن و سیمان محاسباتی خاص انجام می شود و این نسبت را به عنوان طرح اختلاط می نامند. برای محاسبه مقدار مناسب آب به سیمان C/W تعریف می شود که عموما بهترین مقدار آن 5/0 است.

25/0 مقدار آب به سیمان صرف روان کنندگی بتن و 25/0 دیگر آن صرف انجام عمل هیدراتاسیون می شود. هرچه مقدار آب به سیمان کمتر شود بتن قوی تری خواهیم داشت. اما با کاهش آب از مقدار روانی و کارایی بتن هم کاسته خواهد شد. برای حل مشکل از روان کننده ها استفاده می شود و همچنین بهترین حالت افزایش مقاومت بتن را با افزودن میکروسیلیس یا مکمل بتن خواهیم داشت.

 1. میلگرد

میلگرد یا آرماتور فولادی که در بتن برای جبران مقاومت کشش پایین آن (بتن) مورد استفاده قرار می گیرد. فولادی که به این منظور در سازه های بتن آرمه به کارمی رود به شکل سیم یا میلگرد می باشد و فولاد یا میلگرد نامیده می شود.

در میلگردهای آجدار بسته به نوع آج، سه قطر وجود دارد:

قطراسمی

قطرزمینه(بدون احتساب آج)

قطرخارجی(با احتساب آج)

مثال: میلگردشماره 16 با آج یکنواخت

قطراسمی:16

قطرزمینه:15

قطرخارجی:18

انواع میلگرد: میلگردها ازلحاظ ظاهری به سه نوع ساده، آجدار و آجدارپیچیده تقسیم می گردند:

میلگردساده: سطح این نوع میلگردها صاف بوده و با علامت φ که به آن « فی » می گویند نشان داده می شوند .

میلگرد آجدار: سطح این نوع میلگردها به صورت آجدار در شکل های مختلف می باشد که با علامت φ که به آن « تور» می گویند نشان داده می شوند.

میلگرد آجدار پیچیده: مقاومت کششی و فشاری این نوع میلگرد ها بیشتر از نوع ساده و آجدار آن است که با علامت Ø که به آن «تور» می گویند نشان داده می شود .

میلگرد1A: که از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب    2400و3600 کیلوگرم برسانتی متر مربع می باشد .

میلگرد 2A: که از نوع آجدار بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب  3400 و5000 کیلو گرم بر سانتی متر مربع می باشد .

میلگرد 3A: که از نوع آجدار بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب  4000 و6000 کیلوگرم بر سانتی مترمربع می باشد .

⇓فایل PDF جهت دانلود⇓

مصالح