حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه و یک طرفه چقدر باید باشد؟

پیمانکاران و مهندسان در طراحی و اجرای سازه ها به افزایش مقاومت و ایمنی سازه در مقابل حوادث طبیعی اهمیت بیشتری می دهند. برای حل مشکلاتی که بر سر راه قرار دارد مهندسان سعی می کنند تا از روش های به روز و اقتصادی استفاده کنند. مهمترین اصل در این خصوص میزان مقاومت سقف و ایمنی آن و همچنین حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه و یک طرفه است.

از اصلی ترین المان هایی که سیستم باربر و سازه را تشکیل می دهد می توان به سقف سازه اشاره نمود. البته معماران و مهندسان همواره در صدد بودند تا با روش های متفاوتی سختی سقف و در عین حال ایمنی سازه را افزایش داده و وزن آن را نیز کاهش دهند. با توجه به افزایش دانش مهندسان عمران و همچنین درک مناسبی از رفتار سقف در بارهای لرزه ای و ثقلی، امروزه روش های جدید وجود دارد که می توانند در نوع خود بهترین باشند.

چرا طراحی سازه با حداکثر دهانه سقف وافل اهمیت دارد؟

اهمیت طراحی با حداکثر طول دهانه به اندازه ای است که می توان آن را از سه جهت مورد بررسی قرار داد. سه مورد مهمی که در این خصوص ارزش حداکثر دهانه را نشان می دهند عبارتند از:

  • ایمنی سازه
  • هزینه
  • زیبایی پلان

این سه مورد برای پیمانکاران و مهندسین سازه های مختلف و حتی خریداران اهمیت خیلی بالایی دارد. طراحی سازه ای که دارای دهانه های بلند باشد و در کنار آن بتوان با کمترین تعداد ستون، در هزینه ها نیز صرفه جویی نمود، می تواند در صنعت ساختمان سازی تحول بزرگی محسوب گردد.

حداکثر دهانه سقف وافل

در سازه هایی که دهانه بزرگ دارند از وافل می توان به عنوان تکیه گاه استفاده کرد که مناسب ترین و کاربردی ترین نوع سقف برای این منظور می باشد. مدارس، بیمارستان ها، پارکینگ ها و … نمونه هایی از سازه های با دهانه بزرگ هستند که می توان از سقف وافل برای آنها استفاده کرد.

حداکثر دهانه سقف وافل را می توان دلیل اصلی استقبال گسترده از آن نسبت به سقف های دیگر دانست که امکان اجرا در دهانه های بلند را نیز دارد. مقدار حداکثر دهانه سقف وافل می تواند برای وافل یک طرفه و دو طرفه متفاوت باشد. به دلیل کارکرد متفاوتی که این دو نوع قالب دارند می توان گفت در موارد متفاوتی نیز به کار می روند. به عبارت دیگر سقف های وافل یک طرفه و دو طرفه را می توان در شرایط متفاوتی اجرا نمود.

اجرای سقف وافل در مقابل انواع دیگر سقف امتیازات مثبت زیادی دارد که کاهش هزینه اجرا و قابلیت اجرا در دهانه بزرگ اصلی ترین مزیت آن است که باعث محبوبیت این نوع از سقف ها شده است.

شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

علت این که حداکثر دهانه سقف وافل در مقایسه با انواع دیگر بیشتر است چیست؟

قابلیت های به کار رفته در سقف وافل توانسته است بر محبوبیت آن در بین پیمانکاران و مهندسان بیافزاید. همان طور که اشاره کردیم حداکثر دهانه سقف وافل نسبت به سقف های دیگر بیشتر است. و اجرای آن نیز هزینه کمتری بر پروژه تحمیل خواهد کرد. این دو عامل در کنار یکدیگر می توانند برای سقف سازه مزیت بسیار مطلوبی تلقی گردند.

اما علت اصلی اینکه حداکثر دهانه سقف وافل نسبت به سقف های دیگر بیشتر است چیست؟ ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده و شما را برای یافتن پاسخی برای آن به چالش کشیده باشد. حذف بتن زیرین که به عنوان پوششی برای میلگرد به کار می رود، پاسخ این سوال است.

در واقع در سقف وافل می توان بتن قسمت کششی را حذف نمود تا بتوان حجم بتن مورد نیاز در اجرای سقف را کاهش داد. با این کار می توان بار مرده وارد بر سقف را کاهش داد. بنابراین می توان گفت اصلی ترین علتی که سقف وافل را به گزینه مناسبی برای پروژه هایی با دهانه بلند ایده آل نموده است کارکرد دو طرفه در کنار وزن کمتر می باشد.

بیشتر بدانید: قالب وافل * راهنمای خرید و معایب

حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه چقدر است؟

اجرای سقف وافل یک طرفه می تواند در طول های مختلف انجام بگیرد که به حالت مدولار می باشد. حداکثر دهانه سقف وافل در نوع یک طرفه کمتر از دو طرفه است که بهتر است به هنگام اجرا به آن توجه داشته باشید. سقف وافل یک طرفه که به آن مهانیت و یا گرین وافل نیز گفته می شود، دارای حداکثر دهانه ای به میزان 8 و نهایتا تا 9 متر است.

علت استفاده از سقف وافل یک طرفه در دهانه های کوتاه تر، عملکرد یک طرفه آن است که توجه به این نکته مهم را نباید نادیده بگیرید. برای اجرای دهانه هایی با طول بیشتر مطمئنا سقف وافل دو طرفه می تواند بهترین گزینه باشد.

حداکثر دهانه سقف وافل یک طرفه

حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه

سقف وافل دو طرفه که با نام  انواع قالب وافل از جمله قابلمه ای نیز ممکن است با آنها آشنا باشید عملکردی به حالت دال دو طرفه دارد. در صورتی که اجرای سازه توسط مجریان مجرب انجام بگیرد و البته طراحی آن نیز به شیوه مناسبی انجام گرفته باشد می توان اجرای این نوع سقف وافل را تا دهانه ای به بزرگی 16 متر نیز انجام داد.

البته بهتر است اشاره کنیم که حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه از نظر فنی و مهندسی اندازه ای بین 12 تا 14 متر است. اما در شرایط خاص می تواند به 15 متر و یا حتی 16 متر نیز افزایش یابد. که برای این منظور نظر طراح سقف و مهندس ناظر لحاظ می گردد. علاوه بر این در صورتی که دهانه سقف وافل دو طرفه را بیشتر از 13 متر در نظر بگیرید باید پروژه را از نظر اقتصادی و بحث مالی نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

در ادامه بخوانید: فاصله ستون ها در سقف وافل

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم در مورد حداکثر دهانه سقف وافل مطالبی را ارائه دهیم و آن را با انواع دیگر مقایسه کنیم. در اینجا ممکن است این سوال پیش آید که کدام یک از سقف های وافل یک طرفه و یا دو طرفه بهتر هستند؟ برای این که بتوان پاسخ دقیقی به این سوال داد باید به پلان و نقشه سازه توجه کنید زیرا چینش و تیرریزی ستون ها در نقشه و در کنار یکدیگر کاملا مشخص است.

شکل پلان های سقف، طول دهانه و همچنین هزینه اجرای پروژه همگی می توانند معیارهای مختلفی برای انتخاب سقف وافل یک طرفه و یا دو طرفه به شمار آیند. اجرای سقف وافل دو طرفه در دهانه های بلند می تواند بهترین انتخاب باشد. ولی توجه داشته باشید که در این حالت وزن بار مرده وارد شده بر سقف نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل توصیه می کنیم وسواس و دقت بیشتری را در این خصوص به کار بگیرید.

2 دیدگاه دربارهٔ «حداکثر دهانه سقف وافل دو طرفه و یک طرفه چقدر باید باشد؟»

  1. علرضا نصرالهی

    با سلام و احترام خدمت شما
    سقف با دهانه 8 متر داریم و قصد داریم از قالب وافل استفاد کنیم. ممنون میشم هزینه ها و شرایط انجام این کار را به اطلاع ما برسانید

    1. برای اطلاع از هزینه های قالب وافل باید با شماره 91001424-031 تماس بگیرید تا با توجه به شرایط سقف، هزینه های مناسب را به شما اعلام کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر دهانه سقف وافل
فهرست مطالب