قوانین شهرداری در سقف وافل

اجرای سقف های وافل در سیستم ساختمان های امروزی بسیار رایج شده است. به همین خاطر برخی قوانین در خصوص اجرای این سازه ها تصویب شده اند. شما می توانید این سقف ها را با در نظر گرفتن قوانین شهرداری و شهرسازی بدون هیچ مشکلی در ساختمان خود به کار ببرید. در صورت بی توجهی به قوانین شهرداری در سقف وافل حوادث عجیب و هولناکی در ساختمان های امروزی به وجود می آیند. استفاده غیر اصولی از هر یک از این اجزا سبب فروریختن ساختمان می شود. 

قوانین نظام مهندسی در رابطه با سقف وافل

قوانین شهرداری در سقف وافل و اجزای مرتبط با آن برای دریافت مجوزهای ساخت و پایان کار ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. برخی از مهمترین قوانین و دستورالعمل هایی که در این زمینه مورد توجه قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

کنترل تناسب بندی سقف وافل

یکی از مهمترین قوانینی که در این حوزه مورد توجه قرار می گیرد، تناسب بندی دقیق و اصولی سقف وافل است. در صورتی که تناسب بندی سقف نسبت به هر یک از بخش های ساختمان به درستی انجام نشود، بی شک استحکام ساختمان به خطر می افتد و ریسک بروز حوادث غیر مترقبه افزایش می یابد. 

کنترل ضخامت سقف وافل

در میان قوانین شهرداری در سقف وافل، کنترل ضخامت سقف نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که ضخامت این سقف ها به اندازه ایده آل نباشد، آسیب پذیری سازه مورد نظر نیز افزایش می یابد. هر یک از این سازه ها باید با ابعاد و اندازه های مناسبی در ساختمان های امروزی راه اندازی شوند. 

قوانین نظام مهندسی در رابطه با سقف وافل

کنترل میزان خمش سقف وافل

یکی دیگر از دستورالعمل هایی که در خصوص اجرای سقف وافل در این سازه های سقفی مورد توجه قرار می گیرد، کنترل میزان خمش سقف وافل است. در این زمینه باید به ابزارهای مورد استفاده در سازه های وافل و نحوه چینش آن ها در کنار هم دقت داشته باشید. در این صورت میزان خمش سازه مورد نظر به حد ایده آل می رسد. 

کنترل برش های سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

انواع سقف های وافل در مدل های یک طرفه و دو طرفه احداث و راه اندازی می شوند. برای اجرای هر یک از این دسته بندی های سقف وافل باید به برش های به کار رفته در آن ها دقت داشته باشید. کنترل این برش ها برای احداث سقف های یک طرفه و دو طرفه وافل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و کیفیت و استحکام سازه مورد نظر را افزایش می دهد. 

بیشتر بدانید: تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه چیست؟

طراحی کالکتورها و کورد سقف وافل

از دیگر مواردی که در میان قوانین شهرداری در سقف وافل مورد ارزیابی قرار می گیرد، طراحی کوردهای سقف وافل است. کالکتورهای این سقف باید به خوبی طرحی شوند. در این خصوص از نقشه ها و نرم افزارهای حرفه ای برای تعیین این اجزا استفاده می شود. 

بررسی اصول کنترل و ارتعاش در سقف وافل

یکی دیگر از مهمترین مواردی که در خصوص این سقف ها مورد توجه قرار می گیرد، کنترل ارتعاشات مربوط به سقف وافل است. در صورتی که ارتعاشات به کار رفته در سقف های وافل کنترل شوند، ایمنی سازه مورد نظر نیز به خوبی حفظ خواهد شد. برای ایمنی سازه های سقفی در نظر گرفتن این اصول مهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ایمنی در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله در سازه های ساختمانی امروزی یک اصل اساسی به شمار می رود. به همین خاطر قوانین سفت و محکمی برای رعایت این اصول در سازه های سقفی تعیین شده اند.

شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

ضوابط اصولی ساخت سقف وافل

قوانین شهرداری در سقف وافل در خصوص هر یک از اجزای به کار رفته در این سیستم های حرفه ای تصویب شده اند. هر یک از این قوانین ساختار سقف وافل مورد نظر را منسجم تر می کنند. همچنین در این بخش باید به ضوابط در طراحی سقف وافل توجه کرد. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

چینش قالب های سقف وافل

در خصوص اجرای بهتر این سازه های سقفی باید به چینش قالب ها دقت داشته باشید. قالب های باید به صورت تراز و ده ردیفه چیده شوند. در غیر این صورت آسیب های جدی در ساختار سقف به وجود می آید و تراز بودن آن با مشکل مواجه می شود. چینش قالب ها باید به صورت منظم انجام شود. 

جهت اتصال قالب های مدولار

یکی از اجزای مهم در ساختار سقف های وافل، قالب های مدولار هستند. بر اساس قوانین شهرداری در سقف وافل این قالب ها باید با استفاده از مهره های نمره 6 در کنار هم قرار بگیرند. در این زمینه از دو واشر فنری نیز استفاده می شود. در این قالب ها از سوراخ و سیم های آرماتوربندی استفاده می شود. 

ضوابط اصولی ساخت سقف وافل

استفاده از روغن در قالب ها

یکی دیگر از قوانین شهرداری در سقف وافل استفاده از روغن برای چرب کردن ساختار این سقف ها است. این روغن ها برای افزایش دوام سازه احداث شده مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این روغن ها سطح قالب ها تمیز باقی می ماند. با این روش نیازی به نظافت قالب ها نخواهید داشت.

استفاده از سیستم گرمایشی

یکی دیگر از مهمترین فاکتورهایی که در خصوص احداث این سقف ها مورد توجه قرار می گیرد، استفاده از سیستم گرمایشی در فصول سرد سال است. در فصل سرما برای فضای زیر قالب ها از سیستم گرمایشی استفاده می شود. این سیستم ها برای تکمیل ساختار سقف های وافل مورد استفاده قرار می گیرد. 

بیشتر بدانید: هزینه قیمت دستمزد اجرای سقف وافل ۱۴۰۲

توجه به شرایط نگهداری از قالب ها

در خصوص اجرای بهتر سازه های سقف وافل باید به شرایط نگهداری از قالب ها نیز دقت داشته باشید. قالب وافل باید در شرایط انبارداری استاندارد نگهداری شوند. 

جمع بندی

در این بخش در رابطه با قوانین شهرداری که در خصوص راه اندازی سقف ها وافل تصویب شده اند اطلاعاتی را بررسی کردیم. هر یک از انواع دسته بندی های این سقف ها با مزایای بی شماری همراه هستند. با این وجود برخی محدودیت های قانونی برای اجرای این سقف ها اعمال می شوند. شرایط اجرای این سقف ها بر اساس نکات ایمنی مربوطه تعیین می شوند. شما می توانید هر یک از این سازه ها را با در نظر گرفتن این فاکتورها اجرا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین شهرداری در سقف وافل
فهرست مطالب