چرا اینتل دک انتخاب بهتری نسبت به وافل است؟

در این مقاله به مقایسه سقف اینتل دک و سقف وافل پرداخته شده است و مزایا و معایب سقف وافل که در اینتل دک برطرف شده مشخص شده است.

مهندسین سازه و معمار در طراحی سیستم سازه ای خود غالبا بین دو گزینه قرار می گیرند، استفاده از سیستم تیرچه بلوک و سیستم دال.

اجرای سیستم تیرچه بلوک تجهیزات و مهارت نیروی انسانی کمتری نیاز دارد و درست به همین دلیل است که سیستم تیرچه بلوک هزینه های کمتری در مقایسه با دال ایجاد می کند. فروانی استفاده از سیستم تیرچه بلوک، حداقل در ساختمانهای کوتاه شهری، به همین دلیل روشن است. اما به دلیل محدودیتهای ذاتی تیرچه بلوک در پوشاندن دهانه های بزرگتر و نیز قیود معماری بیشتر، در بسیاری از پروژه ها استفاده از سیستم دال ناگریز است. امروزه برای اجرای سیستم دال یکی از گزینه های مورد انتخاب افراد است:

۱- سیستم دال های خانواده کوبیاکس و یوبوت

۲- سیستم دال وافل با قالب موقت

۳- سیستم اینتل دک

اینتل دک، نسل جدید سقف های بتنی
اینتل دک، سازه برتر ساختمان برتر


به دلیل وزن بار مرده نسبتا بالای کوبیاکس/یوبوت اقبال کمی به این سیستم ها وجود دارد، ضمن اینکه به دلیل روانی پایین بتنهای متعارف در کارگاههای ایران، مشکلاتی در سنوات پیشین برای این سقفها بوجود آمده است. به نظر می رسد استفاده از این سیستمها به مرتبا کم و کمتر می شود. دو رده سقف باقیمانده دارای بار مرده تقریبا یکسانی هستند و امروزه مورد توجه آن بخشی از جامعه مهندسی است که سیستم دال را به عنوان سیستم باربر انتخاب کرده است.

چه وجه شباهت هایی بین سیستم اینتل دک و وافل با قالب موقت وجود دارد؟

از نقطه نظر آیین نامه ای، هر دو سیستم اینتل دک و وافل کلاسیک در رده سیستم دال با تیرچه های متعامد درجا طبقه بندی می شوند. به نوعی می توان اظهار داشت، سیستم اینتل دک در رده سیستم های وافل قرار می گیرد. بنابراین، بر خلاف سیستمهای غیرمتعارف کوبیاکس/یوبوت مبانی طراحی روشنی در مبحث نهم مقررات
ملی برای این سقفها ذکر شده است. از نظر کنترل فایل محاسباتی در سازمانهای نظام مهندسی سراسر کشور هیچ جالشی در خصوص بررسی سیستم اینتل دک و وافل وجود ندارد. آنالیز و بارگذاری می شوند. در نرم افزار SAFE هر دوی سیستم وافل و اینتل دک به صورت دال در نرم افزار مزبور سیستم وافل تعریف شده است.

چه وجه تفاوت های اساسی بین وافل و اینتل دک از منظر آیین نامه ای وجود دارد؟

در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، تیرچه های دو طرفه متعامد درجا به عنوان سیستم دال معرفی شده است. پس اینتل دک و وافل هر دو ذیل یک موضوع واحد در مبحث نهم قرار می گیرند. اما، در مبحث نهم مقررات ملی دو روش برای تیرچه درجای متعامد ذکر شده است:

تیرچه درجای متعامد با پرکننده موقت

تیرچه درجای متعامد با پرکننده ماندگار

بنابراین می توان نتیجه گرفت، وافل کلاسیک در واقع همان سیستم درجای با پرکننده موقت است. اینتل دک را نیز می توان تیرچه درجای متعامد با پرکننده دائم تلقی نمود.

امتیازهای فنی سازه ای اینتل دک بر سیستم وافل با قالب موقت

در توسعه فناوری اینتل دک دو هدف مهم را دنبال شده است:

اجرای سیستم دال باید حتی المقدور ساده شود تا پیمانکاران ساده تیرچه نیز بتوانند به سادگی آن را اجرا کنند

تمام ضوابط اساسی که برای اجرای دالهای با تیرچه متعامد در آیین نامه مقرر شده باید اجرا گردد.

بر این اساس، امتیازهای فنی سازه ای اینتل دک در مقایسه با وافل به صورت زیر قابل ارایه است…

ادامه ی این مطلب آموزشی را در فایل پی دی اف زیر مطالعه کنید:

, , , , , , , , , , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتس اپ شرکت نوسا