مقایسه سقف وافل و کوبیاکس

در ادامه قصد داریم تا مطالبی در مورد مقایسه سقف وافل و کوبیاکس به شما ارائه دهیم. همچنین در مورد تفاوت سقف وافل و کوبیاکس صحبت کنیم. به این منظور لازم است تا کمی در مورد هر مورد توضیح دهیم و پس از آشنایی با هر دو مدل سقف، به تفاوت آن ها بپردازیم.

تفاوت سقف وافل و کوبیاکس

در رابطه با مقایسه سقف وافل و کوبیاکس، لازم است تا تفاوت سقف وافل و کوبیاکس در جنبه های مختلفی اعم از هزینه اجرا، عملکرد، بار مرده و غیره را در نظر گرفت که در ادامه قصد داریم تا به توضیح هر کدام از آن ها بپردازیم.

تفاوت سقف وافل و کوبیاکس

 1. تفاوت سقف وافل و كوبياكس از نظر عملکردی

  مقطع سقف وافل T شکل است اما مقطع سقف کوبیاکس I شکل است. بتن در برابر نیروی کششی چندان مقاومتی ندارد و به همین دلیل از آرماتور های فلزی برای تامین این مقاومت استفاده می کنند که سقف های کوبیاکس مدل مناسب تری هستند.

  در مقطع های بتنی قسمت زیر تار خنثی باعث افزایش بار مرده می شود که این مورد در سقف های وافل حذف شده است در نتیجه باعث می شود که وزن سقف وافل نسبت به سقف کوبیاکس کمتر شود. در سقف های کوبیاکس المان های پر کننده جایگزین بتن میانی می شود.

  از دیگر تفاوت سقف وافل و کوبیاکس می توان به ظاهر آن ها اشاره کرد که سقف وافل ظاهری شبیه به نان وافل دارد و ظاهری تو رفته دارد اما سقف کوبیاکس کاملا صاف می باشد.

  مواردی که در بالا اشاره شد برگرفته از مقایسه سقف وافل و کوبیاکس بود اما باید به این نکته اشاره کرد که از نظر عملکردی تفاوتی میان این دو نوع سقف وجود ندارد.

 2. تفاوت سقف وافل و كوبياكس از نظر هزینه اجرا

  یکی دیگر از مواردی که در تفاوت سقف وافل و کوبیاکس به چشم می خورد تفاوت در هزینه اجرا می باشد که عمده این هزینه ها به میزان مصرف بتن و میلگرد بر می گردد.

  سقف وافل به دلیل مشبک بودن نیازی به میلگرد های تقویتی ندارد. در نتیجه بتن و میلگرد کمتری در اجرای این مدل سقف مورد استفاده قرار می گیرد که همین باعث کاهش هزینه اجرا سقف وافل نسبت به سقف کوبیاکس می شود.

  به علت فضای کافی که در سقف وافل وجود دارد، به منظور افرايش تراكم و كيفيت بتن از ويبره استفاده مي شود و ديگر نيازى به استفاده از انواع روان كننده و ديگر افزودنى ها نيست كه اين مورد شامل سقف كوبياكس نمى شود.

  از نظر دستمزد نيز مى توان گفت كه اگر بخواهيم در يك سطح كيفيت مقايسه كنيم، دستمزد براى أجراس سقف وافل كمتر از سقف كوبياكس مي باشد.

  در پايان با توجه به مواردى كه گفته شد، مى توان گفت كه اجراى سقف وافل نسبت به اجراى سقف كوبياكس به صرفه تر و اقتصادى تر مى باشد.

 3. تفاوت سقف وافل و كوبياكس از نظر سرعت اجرا

  ديگر نكته اى كه در مقايسه سقف وافل و كوبياكس اهميت دارد، تفاوت از نظر سرعت اجراى اين دو مال سقف مى باشد.

  همانطور كه پيشتر اشاره كرديم، ميزان مصرفى بتن و ميلگرد در سقف وافل كمتر از سقف كوبياكس است. همچنين ديگر مراحل آرماتوربندي و بتن ریزی در سقف وافل، تنها در يك مرحله انجام مى شود. در سيستم سقف وافل به دليل وزن كمى كه دارد از جك و لوله كمترى در ساخت آن استفاده مي شود و اين در صورتى أست كه در سقف كوبياكس به زير سازى محكمى احتياج است. همچنين برخلاف سقف وافل، آرماتور بندى و بتن ريزى در دو مرحله انجام مى شود كه هر مدام از موارد ذكر شده، خبر از سرعت اجراى بيشتر در سقف كوبياكس مى دهد.

  همانطور که گفته شد، میزان بتن و میلگرد مصرفی در وافل کمتر است و آرماتور بندی و بتن ‌ریزی در یک مرحله صورت می‌گیرد.

  شرکت فنی مهندسی نوسا

  مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

  تلفن: 

  91001424-031

  نشانی: ایران - اصفهان

  خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

 4. تفاوت از نظر ايمنى در برابر زلزله و آتش سوزى

  تفاوت از نظر ايمنى در برابر زلزله و آتش سوزى از مهمترين موارد مقايسه سقف وافل و كوبياكس است. همانطور كه پيشتر اشاره كرديم سقف وافل وزن كمترى نسبت به سقف كوبياكس دارد كه همين موضوع باعث مى شود كه عملكرد و مقاومت بهترى نسبت به سقف كوبياكس در برابر زلزله داشته باشد.

  ضخامت سقف وافل چيزى در حدود ٢٥٠ تا ٥٠٠ ميلى متر است كه سقفي نازك محسوب مى شود. اما سقف كوبياكس از ضخامت بيشترى برخوردار مى باشد كه باعث مى شود عملكرد آن در آتش سوزى بهتر از سقف وافل شود.

  سقف هاى كوبياكس عايق حرارت مى باشند كه به توجه به اين موضوع، انتقال دما كند تر در آن صورت مى گيرد كه مى توان به مناسب تر بودن سقف كوبياكس نسبت به سقف وافل در آتش سوزى اشاره كرد. همچنين سقف كوبياكس تحمل دماى ١٠٠٠ درجه سانتى گراد به مدت سه ساعت را دارد.

 5. تفاوت سقف وافل و كوبياكس از نظر قالب

  قالب هايى كه در سقف وافل استفاده مى شود از جنس پلاستيك كامپوزيت است كه پس از ناكارآمد شدن قالب ها مى توان آن ها را بازيافت كرد كه همين موضوع باعث مى شود آسيب كمترى به محيط زيست وارد شود. اين قالب ها غير ماندگار هستند و به راحتى از بتن جدا مى شوند و تا زمان استهلاك كامل مى توان تا چندين بار از آن ها استفاده كرد. اما اين موضوع در سقف كوبياكس صدق نمى كند. قالب هاى استفاده شده در سقف كوبياكس ماندگار و يك بار مصرف است كه پس از اجراى كار در سقف باقى مى ماند.

  قالب هاى استفاده شده در سقف وافل قيمت بيشترى نسبت به قالب هاى سقف كوبياكس دارد، اما همين موضوع كه چند بار مصرف هستند، همچنان آن ها را به صرفه تر از قالب هاى سقف كوبياكس مى كند.

  سقف کوبیاکس

 • سقف وافل چیست

  سقف وافل به شکل مربع‌های تو رفته اجرا می‌شود که اغلب در مرکز تجاری های مدرن و همچنین خانه های مجلل به چشم می خورند. با توجه به این که امروزه نمای داخلی اهمیت ویژه ای دارد، به ویژه در مرکز تجاری ها و همچنین خانه ها و مکان های لوکس، گچ کاری سقف وافل با کمک گرفتن از روش‌هایی مانند استفاده از کناف بسیا‌ر مورد توجه واقع شده است و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنند آن را به بهترین نحو ممکن اجرا كنند.

 • سقف کوبیاکس چیست

  سقف کوبیاکس، از دیگر انواع سقف‌های میان تهی به شمار می ‌رود. این سقف  به دلیل عملکرد دو طرفه دال بتنی، در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. میان تهی بودن این سقف به این معناست که بتن میانه دال را با استفاده از المان‌های پرکننده حذف می ‌کنند. این کار تاثیر بسیار زیادی در سبک تر شدن سقف می کند. در نتیجه از این نوع دال بتنی می توان در دهانه‌های بلندتر استفاده نمود.

سخن پایانی

مواردى كه ذكر شد از مهمترين تفاوت ها ميان سقف وافل و سقف كوبياكس بود كه در مقايسه سقف وافل و كوبياكس به آن ها اشاره كرديم. در پايان تشكر مى كنيم كه تا انتها با ما همراه بوديد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب