آنالیز بهای تمام شده خرید قالب وافل در یک پروژه فرضی

هدف این مقاله انجام آنالیز بهای تمام شده خرید قالب وافل در یک پروژه فرضی است. این روزها خرید قالب وافل برای اجرای سازه ها به عنوان یک گزینه پیش روی سازندگان قرار گرفته است. محاسبات سرانگشتی اولیه جهت برآورد آنالیز بهای تمام شده انجام شده است.این محاسبات نشان می دهد با خرید قالب وافل می توان با هزینه های کمتر اجرای سازه را پیش برد. به ویژه فروشندگان قالب وافل در خرید قالب های مستعمل بیش از پیش به این نگرش دامن می زند.

اما واقعیت آن است که برخی هزینه های پنهان در این راهکار وجود دارد. و همین هزینه های مخفی از چشم تیزبین سازندگان مخفی می ماند. در این نوشتار، به صورتی تفصیلی هزینه های اجرای یک سازه از کانال خرید قالب وافل آنالیز شده است. در این نوشتار سازه ای با متراژ 50 هزار مترمربع و زمان اجرای سه سال مدنظر قرار گرفته است. (هر سقف 2500 مترمربع)

1. استعلام شرایط خرید قالب وافل 30 سانتی متر

برندهای مختلف با شرایط کیفی متفاوت در بازار حال حاضر قالب وافل وجود دارد. و همین تفاوت برند شرایط بسیار متنوع و گیج کننده ای را بوجود آورده است. کیفیت پایین تر متریال به معنای قیمت پایین تر وافل حاصل است. و در سوی مقابل قیمت کمتر به معنای بازدهی کمتر و نرخ استهلاک بیشتر است. بنابراین، تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع قالب وافل برای بهینه نمودن هزینه های اجرا عملیاتی دشوار است.

در اینجا یکی از برندهای نام آشنا، نسبتا قابل اعتماد و دارای شناسنامه به نام “گرین وافل” انتخاب شده است. گرین وافل یکی از پیشروترین برندهای وافل است و به عنوان قالب نسبتا با کیفیت شناخته شده است.

در استعلامی که در اواسط اردیبهشت 99 از شرکت فوق اخذ شده است، دو گروه از شرایط عنوان گردیده است:

فروش گرین وافل 30 سانتی متری به قیمت هر متر مربع 410 هزار از مواد کیفی درجه یک. (هر عدد 230 هزار تومان). گارانتی تا دو سقف. بازپرداخت مبلغ قالب به میزان 50 درصد. اگر قبل از 8 ماه از تاریخ فروش به صورت سالم تحویل فروشنده گردد. 20 درصد اگر قالب شکسته باشد. بازپرداخت به میزان 20 درصد بعد از طی شده بازه زمانی 8 ماهه چه قالب سالم باشد و چه مستعمل.

فروش گرین وافل 30 سانتی متری به قیمت هر مترمربع 510 هزار تومان از مواد کیفی درجه یک. (هر عدد 287 هزار تومان). گارانتی تا 2 سال مشروط بر استفاده صحیح از قالب.

مجددا تاکید می شود، قالب های دیگری در بازار می توان یافت که بعضا با قیمتهای کمتر ارائه می شود. لیکن اطلاعات شفافی به لحاظ گارانتی  و نیز درصد استهلاک نداشته و آنالیز بهای تمام شده را غیرممکن می سازند.

شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

2. آنالیز قیمت تمام خرید قالب وافل

یک پروژه 50 هزار مترمربعی فرضی مد نظر است. دو سناریو بهینه برای مدیریت هزینه های قالب وافل می توان مدنظر قرار داد:

سناریوی اول

بر اساس تجربه های موجود با توجه به متراژ پروژه و نیز متراژ هر طبقه. با شرط مدیریت بسیار مطلوب پروژه و عدم رخداد توقف در انجام پروژه. می توان 32 ماه را زمانی ایده آل و کوتاه برای اجرای پروژه تلقی کرد. اگر در پایان هر دوره 8 ماهه قالب ها را به شرکت فروخته و قالبهای نو دریافت گردد. می توان انتظار داشت قالب ها بدون اشکال ذاتی تا پایان پروژه به کار ادامه دهند. البته برای تعویض قالب ها با قالب نو باید 50 درصد هزینه قالب نو را پرداخت نمود. در پایان پروژه نیز می توان قالب ها را کلا به شرکت بازفروش انجام داد.

بر این اساس می توان گفت هزینه قالب برای هر دوره 8 ماهه. عملا 50 درصد مبلغ اعلامی قالب نو (410 هزار تومان) است. به عبارتی با 205 هزار تومان می توان به مدت 8 ماه کار را ادامه داد. با توجه به تاکید سازنده بر آنکه هزینه حمل بر عهده خریدار است. به ازای هر مترمربع 10 هزار تومان به مبلغ فوق (رفت و برگشت) افزوده می شود. مجموعا 215 هزار تومان هزینه هر مترمربع وافل است. بنا به اظهار فروشنده. به طور میانگین 15 درصد قالب ها در طول 8 ماه به طور طبیعی آسیب می بیند. و فقط 20 درصد هزینه آنها از سوی فروشنده مسترد می گردد. بنابراین، مبلغی به میزان 205*0.15*0.8 که برابر 24 هزار تومان است به مبلغ فوق افزوده می شود. بنابراین، قیمت نهایی وافل در این سناریو 239 هزار تومان بالغ می گردد.

بر اساس تجربه اجرایی پروژه ای با ابعاد پروژه 50000 هزار متری. با شرایط مدیریتی بسیار مطلوب می توان انتظار داشت هر 55 روز بتوان یک سقف اجرا نمود. قالب برداری وافل انجام شده و برای سقف بعد آماده بود. بنابراین در مدت 8 ماه می توان حداکثر 4.3 سقف وافل اجرا نمود. بنابراین، قدرالسهم هر متر از هزینه قالب 55.580 تومان است.

سناریوی دوم

در سناریوی دوم، قالب وافل با گارانتی دو ساله تهیه می گردد. در این صورت می توان با پرداخت 510 هزار تومان در هر مترمربع به مدت 2 سال. بدون هیچ نگرانی از قالب استفاده نمود. مجددا هزینه حمل های متعدد برای اعمال گارانتی هزینه نهایی به 540 هزار تومان بالغ می گردد. (سه بار رفت و برگشت به شیراز، مجموعا 30 هزار تومان به ازای هر مترمربع)

در دو سال و با شرایط مطلوب مدیریت اجرا و با فرض عدم رخداد هیچ گونه توقف در پروژه. می توان  13 بار از قالب ها استفاده نمود (هر سقف 55 روز). بنابراین در این سناریو، قدرالسهم هر متر از هزینه قالب 41500 تومان است. بر اساس تاکید فروشنده قالب. در هر 12 ماه می باید 22 درصد پرت طبیعی ناشی از اهمال اکیپ های اجرایی درنظر گرفت. که منجر به شکستن قالبها شده و فقط 20 درصد بهای بازمی گردد. بنابراین در طول 2 سال معادل 44 درصد قالب ها پرت می شود. بنابراین برای اجرای 14 سقف میزان هزینه پرت:

پس مبلغ 13580 تومان دیگر به مبلغ اولیه افزوده می شود. در نهایت قدرالسهم قالب وافل در هر مترمربع گرین وافل برابر 55000 تومان خواهد بود.

همانطور که مشاهده می شود هر دو سناریو تقریبا به قیمت یکسان منجر می شوند. نزدیک به 55000 هزار تومان منجر می شود. همین عدد مبنای محاسبات آتی است.

جمع بندی

پس از انجام آنالیز بهای اولیه جهت خرید قالب وافل نتایج زیر حاصل می گردد:

  • خرید قالب وافل از برند گرین وافل در هر سناریویی. منجر به هزینه تقریبا 55 هزار تومان در هر مترمربع می گردد. به نظر می رسد فروشنده سناریوهای مختلف را به گونه ای تنظیم کرده است. که برای خریدار نهایتا تفاوتی ایجاد نگردد.
  • یکی دیگر از هزینه های پنهان استفاده از وافل، قالب برداری است. عموما نیروی انسانی و زمان لازم برای قالب برداری وافل منجر به افزایش هزینه 8 تا 15 هزار تومانی. در مقایسه با دیگر دالها (مثلا اینتل دک) در هر مترمربع می گردد. این هزینه عموما از چشم سازندگان مخفی می ماند.
  • با انتخاب گزینه وافل، کارفرما ناگزیر است مبلغی قابل ملاحظه سرمایه اولیه برای خرید قالب نقدا صرف نماید. این سرمایه اولیه می تواند جریان نقدینگی را در پروژه با چالش همراه سازد.
  • در آنالیز انجام شده در این مقاله، فرض بر مدیریت مطلوب پروژه و بدون رخداد وقفه است. در صورت رخداد وقفه های طولانی عملا هزینه های فوق افزوده می گردد.
  • استفاده از گزینه وافل تنها، اضافه هزینه صدابندی بر اساس مبحث هجدهم مقررات ملی را تحمیل خواهد کرد. هزینه عایق صدای سقف وافل ممکن است بیش از 100 هزار تومان در هر مترمربع باشد. سقف کاذب هیچگاه نمی تواند صدابندی کوبه ای را فراهم کند.

گردآوری شده توسط گروه تحقیقاتی شرکت نوسا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب