نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

از جمله شاخص ترین صنایع کشور می توان به صنعت ساختمان سازی اشاره کرد که هر روز رشد بیشتری می یابد و شاهد پیشرفت های سریع در این حوزه هستیم. اسکلت سازه بخش اصلی و اساسی در هر پروژه ای است که لازم است به صورت اصولی اجرا گردد. در حالت کلی برای مقاومت و استحکام سازه در مقابل فشارهای وارد بر آن، لازم است اسکلت آن از استحکام لازم برخوردار باشد. اسکلت سازه هایی که در ایران اجرا می شوند از دو نوع فلزی و بتنی هستند که انتخاب هر کدام با توجه به شرایط خاصی انجام می شود. میزان بودجه، شرایط آب و هوایی منطقه، مسائل فنی سازه و … از معیارهای موثر در انتخاب نوع اسکلت در نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی می باشند.

البته نباید مقاومت و استحکام بالای اسکلت های فلزی را نادیده گرفت که موجب استفاده گسترده از آن در ساخت و ساز شده است. در اسکلت فلزی از فولاد برای اجرای اسکلت بندی سازه استفاده می شود که از این رو آن را اسکلت فولادی نیز می نامند.

نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

مزایای استفاده از اسکلت فلزی

مزایای بسیاری برای اسکلت های فلزی می توان برشمرد که هر کدام می توانند دلیل استفاده گسترده از اسکلت های فلزی می باشند:

  • اجرای سازه با سرعت بیشتر

در برخی از پروژه ها سرعت اجرا موضوع مهمی است که برای دستیابی به آن باید از اسکلت فلزی استفاده گردد؛ زیرا اسکلت فلزی در مقایسه با نوع بتنی سریع تر اجرا می شود.

مطلب پیشنهادی: اجرای سقف وافل و مهمترین نکات اجرای آن

  • کیفیت بیشتر

در اسکلت های فلزی کیفیت اجرا و ساخت بیشتر است. دلیل این موضوع استفاده از ورق ها و یا قطعاتی پیش ساخته است که پس از تولید در کارخانه به محل سازه منتقل می شوند. در کارخانه و در زمان تولید این قطعات، بر روی آنها آزمایش ها و تست های لازم انجام می گیرد و برای تولید آنها دقت بسیاری به کار گرفته می شود. این در حالی است که اسکلت بتنی در محل و توسط پیمانکار انجام می گیرد. پس سیستم پیچ و مهره در اسکلت فلزی خیلی با کیفیت تر از اسکلت بتنی است.

  • کاهش وزن وارد بر سازه

ابعاد مقطع مانند ستون ها در اسکلت فلزی نسبت به بتنی کمتر است و به دلیل کاهش وزن کلی سازه، عملکرد بهتری در مقابل زلزله از خود نشان خواهد داد. علاوه بر این موضوع می تواند علاوه بر افزایش مساحت مفید سازه، در هزینه های اجرا نیز به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمود.

معایب استفاده از اسکلت فلزی

استفاده از اسکلت فلزی در کنار مزایایی که دارد یک سری معایب و مشکلات نیز دارد که عبارتند از:

  • اسکلت فلزی نسبت به نوع بتنی، نیاز به هزینه بیشتری برای اجرا دارد.
  • اگر از پوشش نامناسبی در اسکلت فلزی استفاده گردد، با یک آتش سوزی کوچک ممکن است ساختمان به کلی تخریب گردد.
شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

نکات مهم در مورد اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

عرش فولادی و سقف کامپوزیت را می توان مثال هایی از سقف های اسکلت فلزی دانست که کاربری زیادی دارند. در چند سال اخیر سقف وافل نیز به این موارد اضافه شده است. سقف وافل را می توان ایده ای پیشرفته و مدرن در حوزه ساخت سازه های مختلف دانست. اجرای راحت با هزینه کمتر از مزیت های اصلی استفاده از سقف وافل است.

در مورد سقف وافل در اسکلت فلزی باید به نکات زیر توجه و دقت بیشتری نمایید:

  • در مورد سقف وافل هیچ محدودیت اجرایی وجود ندارد و می تواند برای سقف وافل یک طرفه و دو طرفه به کار رود.
  • اگر در اسکلت فلزی از دیوارهای برشی استفاده گردد می توان مصرف فولاد را به میزان بسیار زیادی کاهش داد.
  • در صورتی که برای سقف وافل از اسکلت فلزی استفاده گردد به دلیل حذف تیرهای فرعی می توان از مصرف میلگرد به میزان زیادی کم نمود. در این حالت وزن کلی سازه کاهش یافته و به سبک سازی آن کمک خواهد شد.
  • به لحاظ فنی و مهندسی سقف دال بتنی که به حالت یک تکه اجرا می گردد بهترین نوع اجرا است که این مهم با افزایش سرعت در اجرای سقف وافل محقق می گردد.

نکات مهم در مورد اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

چگونه می توان نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی را اقتصادی دانست؟

سقف وافل در اسکلت فلزی زمانی بیشترین کارایی را دارد که از دال در اسکلت فلزی تحت شرایط خاصی استفاده گردد. به عبارتی باید در این حالت دیوار برشی را جایگزین قاب خمشی به منظور باربری جانبی دانست. در این صورت طراحی ستون ها به حالت ثقلی خواهد بود و همه اتصالات به محل قرارگیری دال بر روی ستون ها منحصر می گردند.

علاوه بر این موارد می توان گفت برای عملکرد بهتر می توان در طبقات زیری تراز حائل از دال استفاده کرد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این نوع سقف در اسکلت فلزی زمانی اقتصادی خواهد بود که طراحی آن بدون قاب انجام بگیرد. زیرا در این حالت پلاستر حذف شده و هزینه اضافی بر پروژه تحمیل نمی شود.

مطلب پیشنهادی: هزینه قیمت دستمزد اجرای سقف وافل ۱۴۰۲

نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی

حتما می دانید که سقف وافل را می توان با هر دو نوع اسکلت اجرا نمود و این ویژگی از مزایای سقف وافل به شمار می رود. به عبارتی هیچ گونه محدودیتی در مورد سقف وافل یک طرفه و دو طرفه در این مورد وجود ندارد. اما باید توجه کنید که بین اجرای سقف وافل یک طرفه با اسکلت فلزی با نوع دو طرفه تفاوت هایی وجود دارد. در زمان اجرا لازم است به این تفاوت ها دقت بیشتری داشته باشید.

در مورد تفاوت نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی در دو نوع یک طرفه و دو طرفه باید گفت اگر از قالب وافل از مدل یک طرفه برای اجرای سازه استفاده گردد باید از تیرهای میانی نیز استفاده شود. اگر از قالب های دو طرفه برای اسکلت فلزی استفاده می کنید هم می توانید از تیرهای میانی استفاده کنید و هم می توانید این تیرها را حذف کنید.

سقف وافل با اسکلت فلزی و کاهش هزینه ها

همان طور که در بالا اشاره شد برای اینکه نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی به نحو اقتصادی انجام بگیرد لازم است از استفاده از قاب خمشی صرف نظر کرده و برای باربری جانبی، از دیوار پوش به عنوان بهترین جایگزین آن استفاده کنید. این مساله می تواند راندمان را نیز افزایش دهد. در حالت کلی سقف وافل در اسکلت فلزی در صورتی اقتصادی خواهد بود که بتوان آن را بدون قاب طراحی نمود.

جمع بندی

در مقایسه با انواع دیگر سقف های سقف های وافل از وزن کمتری برخوردار هستند و می توان گفت اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی هزینه کمتری خواهد داشت. در سال های قبل از این نوع سقف ها عمدتا در طبقات زیر زمین شازه استفاده می شد ولی اکنون در طبقات فوقانی نیز به کار می رود.

سقف وافل با اسکلت فلزی نسبت به سقف های وافل بتنی، فولاد کمتری مصرف می کند و علاوه بر آن از الزاماتی که برای مقاوم نمودن سقف در مقابل آتش سوزی وجود دارد می کاهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نحوه اجرای سقف وافل با اسکلت فلزی
فهرست مطالب