مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت

تنوع موجود در بین سقف ها درست است که دست مهندسان و طراحان را باز گذاشته تا با توجه به شرایط موجود مناسب ترین نوع سقف را برای اجرا انتخاب کنند ولی ممکن است آنها را با چالش هایی در انتخاب نیز مواجه کند. در سال های اخیر سقف های مختلفی اجرا می شوند که با در نظر گرفتن معایب و مزایای هر کدام می توان مناسب ترین گزینه را انتخاب کرد. درون این مقاله سعی کرده ایم به بررسی تفاوت و مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت بپردازیم و نتایج آن را ارائه دهیم.

در این میان از سقف وافل کاربردهای زیادی در چند سال اخیر صورت گرفته است. که البته در طول این مدت بسیاری از معایب آن اصلاح و بهینه شده است. سرعت، کیفیت ساخت و هزینه نهایی پروژه در این نوع سقف بهبودی چشمگیری داشته است. اما با وجود تمام این مزایا، هنوز هم از سقف وافل در ایران به شکلی که باید استفاده نمی شود.

سقف وافل به لحاظ فنی، کارکرد بهتر لرزه ای سازه، عملکرد مناسب در زمان آتش سوزی، کاهش هزینه ها، تامین ایمنی کارگران در زمان ساخت، کمک به محیط زیست و … برتری زیادی دارد اما چرا کاربرد آن به اندازه مزایای آن نیست؟

در سال های اخیر استفاده از دو سیستم اسکلت بندی با سقف تیرچه یونولیت و سقف وافل بیشتر متداول شده است.

مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت

سقف وافل سازه بتنی چیست؟

در ساخت سقف سازه ها و طراحی نقشه آنها می توان از سقف های متعددی استفاده کرد که سقف های بتنی وافل را می توان مثالی برای آن دانست. دلیل نامگذاری این سقف به نام وافل به خاطر تشابهی است که ظاهر آن به شیرینی وافل دارد.

استحکام بالا، عدم وجود محدودیت در پوشش دهانه، وزن مرده کمتر، سادگی اجرا و … همگی از ویژگی ها و مشخصه های بارز به کار رفته در سقف وافل هستند. این مدل سقف را می توان در دو مدل یک طرفه و دو طرفه طراحی و اجرا نمود.

سقف تیرچه یونولیت چیست؟

در ساخت سقف ها، طراحی سقف با یونولیت را می توان روشی ساده دانست که تقریبا شکل سنتی دارد. و از بلوک های سفالی، یونولیتی و سیمانی و تیرچه های پیش ساخته در آن استفاده می شود. معمولا از این نوع سقف ها در سازه های اسکلت بتنی و یا فلزی استفاده می گردد.

بتن و میلگرد حرارتی علاوه بر یونولیت و تیرچه از اجزاء تشکیل دهنده سقف تیرچه یونولیت می باشد. در حقیقت با استفاده از بتن می توان تیرچه ها را متصل به یکدیگر نگه داشت. برای این نوع از سقف ها معایب بسیاری عنوان شده است. و می توان گفت امروزه استفاده از این مدل سقف با محدودیت هایی همراه است.

خساراتی که سقف تیرچه یونولیت در شرایطی از قبیل آتش سوزی و زلزله ممکن است داشته باشد بسیار زیاد است. و به همین دلیل استفاده از آن محدود شده است.

مطلب پیشنهادی: سقف وافل دو طرفه چیست؟ خرید قالب وافل دوطرفه

مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت و مزایای سقف وافل

برای این که بتوان درک صحیحی از تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت ارائه کرد لازم دانستیم در ادامه به بیان تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت و مزایای اجرای سقف وافل بپردازیم.

 1. ایمنی در آتش سوزی، اجرا و زلزله در سقف وافل نسبت به تیرچه یونولیت بیشتر است.
 2. دهانه های بزرگ را می توان به صورت اقتصادی تری در سقف وافل اجرا نمود.
 3. از دیگر مزایای سقف وافل حذف انواع تیرچه ها و بلوک های پیش ساخته است.
 4. در سقف وافل شاهد انعطاف در معماری هستیم که دلیل آن را می توان حذف ستون های مزاحم دانست.
 5. در اجرای سقف وافل می توان تا آخرین لحظه قبل از مرحله بتن ریزی به نحوه اجرا و مصرف میلگرد نظارت نمود.
 6. در سقف وافل دیگر مشکلاتی از قبیل ساخت تیرچه و انتقال آن به محل، انبار کردن و حتی انتقال تیرچه ها به طبقات مختلف سازه وجود ندارد.
 7. در سقف وافل می توان حتی تا قبل از بتن ریزی نیز ورق های پوشش دهنده تاسیسات را در کف تیرچه ها نصب نمود.
 8. در سقف وافل می توان در محل هایی مانند پارکینگ و مشاعات نازک کاری را حذف نمود.
 9. در اجرای سقف وافل اجرای تاسیسات با هزینه کمتری امکان پذیر خواهد بود.
شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت و معایب اجرای سقف تیرچه بلوک

با مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت می توانیم معایب اجرای سقف تیرچه بلوک را درک کنیم. در این بخش با توجه به تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت، تفاوت ها و معایب اجرای سقف تیرچه بلوک را ارائه می دهیم:

 1. در سقف تیرچه یونولیت مقاطع تای بیم ها یکنواخت نیستند.
 2. تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت را می توان در احتمال بالای ایجاد حریق و انتقال سریع آن به طبقات دیگر در سقف تیرچه یونولیت دانست.
 3. در سقف های تیرچه یونولیتی با گذشت زمان کم کم نازک کاری خراب شده. و لبه تیرچه ها از قسمت زیرین سقف، دچار ترک خوردگی می شوند.
 4. انتقال تیرچه های سنگین بتنی به طبقات بالا، علاوه بر سختی کار می تواند خطراتی نیز به دنبال داشته باشد.
 5. از دیگر معایب استفاده از تیرچه های یونولیتی خوردگی میلگرد به دلیل عدم پوشش انتهای آنها است.
 6. همان طور که می دانید در سقف تیرچه یونولیت، بتن تیرچه یونولیت دارای دو تکه مجزا خواهد بود.
 7. در مورد تیرچه بلوک و یونولیت باید هزینه بالای حمل و نقل را نیز در نظر بگیرید. که البته در حین حمل و نقل امکان ترک خوردگی پاشنه نیز وجود دارد.

مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت

مقایسه سقف وافل و تیرچه یونولیت از لحاظ هزینه

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم اجرای سقف وافل نسبت به سقف تیرچه بلوک به لحاظ فنی و مهندسی مزایای چشمگیری دارد. اما تنها نباید این موارد را در نظر بگیرید تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت به این موارد خلاصه نمی شود و باید بعد مالی آن را نیز در نظر بگیرید.

تفاوت سقف وافل با تیرچه یونولیت از لحاظ اقتصادی نیز زیاد است و سقف وافل از این لحاظ نیز برتری دارد. کاهش مقدار میلگرد مصرفی برای اجرا، کاهش مصرف بتن، اجرا بدون نیاز به نیروی کار متخصص، سادگی در اجرا، حذف انواع تیرچه و بلوک های پیش ساخته، کاهش چشمگیر در هزینه های آرماتوربندی و قالب بندی، کاهش تعداد ستون ها و افزایش تعداد پارکینگ، طراحی برای دهانه های بلند و … از دیگر مزایای اجرای سقف وافل در مقایسه با سقف تیرچه یونولیت می باشند.  همچنین این مورد را می توان یکی از معایب سقف یونولیت در نظر گرفت.

ممکن است برخی با توجه به هزینه در خرید در قالب وافل، سقف وافل را هزینه بر بدانند. ولی باید توجه کنید که این قالب ها ماندگار نیستند و قابلیت استفاده مجدد از آنها وجود دارد. بنابراین در بلند مدت می توان سقف وافل را علی رغم هزینه قالب های آن اقتصادی تر دانست.

مطلب پیشنهادی: قالب وافل قفل دار : معرفی قالب وافل یک طرفه قفل دار

معایب سقف یونولیت

یکی از مهمترین معایب سقف یونولیت این است که در اجرای آن نظارتی انجام نمی شود. در اجرای این سقف از تیرچه های پیش ساخته استفاده می شود و همین امر ممکن است موجب عملکرد ضعیف ساختمان در زمان زلزله شود.  از طرفی شما نمی توانید به کیفیت بتن و فولاد پی ببرید زیرا قابل رویت  نیستیند.

یکی دیگر از معایب، بالا رفتن تلفات جانی در زمان آتش سوزی است.  جالب است بدانید که گچ کاری اصلی روی قسمت یونولیت انجام می شود و همین امر سبب شده موقع آتش سوزی، بر اثر حرارت حجم خود را از دست دهد. یونولیت به شعله ور شدن آتش نیز کمک می کند. به دلیل سبک بودن،  امکان آسیب‌دیدگی تیرچه‌ها در هنگام حمل و نقل وجود دارد.

کلام پایانی

در بررسی و مقایسه سقف وافل با تیرچه یونولیت می توان گفت مزایای استفاده از سقف وافل بسیار بیشتر از سقف تیرچه یونولیت می باشد. تامین ایمنی بیشتر سازه، حذف تیرچه های دوبل و بلوک های پیش ساخته، تامین زیبایی بیشتر سازه، صرفه جویی در هزینه و وقت، انعطاف پذیری بیشتر در طراحی، ارتعاش کمتر، پشتیبانی از تاسیسات و … همگی مزایای استفاده از سقف وافل در مقایسه با سقف تیرچه یونولیت می باشند.

با توجه به مزایایی که در بالا اشاره کردیم در اجرای سقف وافل می توان علاوه بر افزایش کیفیت ساخت سازه، از اتلاف منابع نیز جلوگیری کرد. پس سقف وافل از بسیاری جهات بر اجرای سقف تیرچه یونولیت ارجحیت دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه سقف وافل با تیرچه بلوک
فهرست مطالب