آموزش طراحی سقف وافل در etabs * ایتبس

سقف وافل در سازه های امروزی کاربرد بسیار زیادی دارد و می توان گفت مهندسین از آن برای سازه های مختلفی استفاده می کنند. در حقیقت سقف وافل را می توان نوعی از سقف های دال بتنی دانست که دارای تیرهای فرعی است. در این نوع از سقف ها هیچ گونه تکنولوژی خاصی به کار نرفته و تنها از قالب های جدید برای ساخت آنها استفاده می شود. استفاده از این قالب ها مزایای بسیاری مانند افزایش سرعت اجرای سقف می تواند داشته باشد. در این گزارش در رابطه با آموزش طراحی سقف وافل در etabs ایتبس صحبت خواهیم کرد.

البته لازم به ذکر است که برای اجرای مناسب و بهینه یک سیستم کارآمد، آشنایی به نحوه کارکرد سیستم در مقابل تحمل بارهای مختلف، آشنایی با چگونگی انتقال نیرو و تقویت مناسب در مراحل انتقال نیرو از موارد لازم و ضروری می باشد. در مورد طراحی سازه هایی که دارای سقف وافل هستند می توان از نرم افزارهایی که در این خصوص وجود دارند نیز استفاده کرد که etabs و safe را می توان مثال هایی از آنها دانست.

در حالت کلی از نرم افزار مهندسی etabs می توان به منظور بررسی کفایت سیستم باربر جانبی و سازه استفاده کرد. از سوی دیگر با نرم افزار safe می توان شالوده و دال سقف را طراحی نمود. البته ناگفته نماند که شالوده و سازه را نیز به صورت توام می توان در etabs بررسی و مدل کرد که تکنیک های خاصی برای این کار وجود دارد که باید با آنها آشنا باشید.

Etabs و safe و طراحی سقف وافل

همان طور که می دانید و در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد امروزه سقف های وافل کاربری بسیار زیادی دارند. به همین دلیل برای مهندسان عمران و مخصوصا افرادی که محاسبات سازه ای را انجام می دهند، آشنایی با نحوه طراحی این سقف ها اهمیت زیادی دارد. در حقیقت آشنایی با این موارد امری لازم و ضروری تلقی می گردد. به دلیل اهمیت موضوع، این مقاله را به این موضوع اختصاص دادیم تا نکات مهمی را در این خصوص ارائه دهیم.

طراحی سقف وافل در etabs به دو روش می تواند انجام می گیرد. انتخاب هر کدام از این روش ها با توجه به ورژن نرم افزار ایتبس انجام می گیرد. برای این منظور نرم افزار etabs به دو دسته ورژن های قبل از سال 2015 میلادی و ورژن های بالاتر از سال 2015 تقسیم بندی می شوند.

مطلب پیشنهادی: قالب وافل * راهنمای خرید و معایب

نسخه های etabs بالاتر از 2015 و طراحی سقف وافل

در نسخه های بالاتر از 2015 نرم افزار ایتبس، مقطع وافل تعریف شده است که می تواند از موارد مثبت موجود در این ورژن ها قلمداد گردد. برای این منظور توسط مشخصات در انواع قالب وافل مورد نظر در طراحی سازه، می توان همه مشخصات را در نرم افزار etabs وارد کرد.

Etabs و safe و طراحی سقف وافل

نسخه های etabs قبل از سال 2015 و یا ورژن 9.7.4

در etabs 9.7.4 لازم است در قسمت ضخامت سقف، معادل ضخامت بتن سقف اعمال گردد. البته می توان با محاسبه ضریب خوردگی معادل، آن را جایگزین ترک خوردگی 0.25 در سقف لحاظ کرد.

برای مدل سازی رایانه ای در نرم افزار نکات زیر لازم و ضروری است:

  • به منظور بررسی کلی کفایت و سازه در سقف وافل باید اعضای باربر جانبی را از جمله مهاربند، دیوارهای برشی، ستون و … از نوع shell و با سختی خمشی 0.01 در نظر گرفت.
  • در مورد بررسی تیرهای سازه باید اشاره کنیم به دلیل این که تیرها عملکرد از نوع T شکل دارند، برای سقف وافل ضرایب سختی خمشی اندازه ای برابر با 0.25 در نظر گرفته خواهد شد. علاوه بر این، در این حالت کنترل دریفت سازه، کنترل نامنظمی پیچشی، انتقال نیرو به منظور طراحی دیافراگم و شالوده انجام خواهد گرفت.
  • در دیوارهای برشی، سر ستون ها و دیگر نواحی تو پر سقف که در نزدیکی محل هایی از سازه قرار دارند که برش در آنها زیاد است برای این مدل از دال توپر استفاده می گردد.
  • به منظور آنالیز و بررسی مناسب، در همه انواع سقف ها باید به اندازه کافی مش بندی گردد. در اینجا گزینه مناسب برای مش بندی مناسب، مش داخلی است که توسط خود نرم افزار استفاده می شود.

پس از اینکه سازه در نرم افزار ETABS طراحی و تحلیل کاملی از آن ارائه شد، معمولا طراحان در گام بعدی از نرم افزار SAFE برای طراحی و کنترل سقف وافل استفاده می کنند. در این حالت می توان از آنالیز ترک خوردگی غیر خطی در نرم افزار به منظور کنترل خیز دراز مدت در سقف های وافل استفاده نمود.

آموزش طراحی سقف وافل در etabs یک طرفه و دو طرفه

آیا با نحوه بارگذاری و مدل سازی سقف وافل دو طرفه و یک طرفه در نرم افزار etabs آشنا هستید؟ آیا با مراحل کار آشنا هستید؟ در آموزش طراحی سقف وافل در ایتبس 2016 مراحل زیر را باید طی کنید:

  1. تعریف مقطع دال سقف وافل یک طرفه و یا دو طرفه در نرم افزار etabs
  2. مدل سازی کف ها
  3. بارگذاری سقف وافل

برای آموزش طراحی سقف وافل در ایتبس در ادامه هر کدام از مراحل بالا را توضیح می دهیم تا بیشتر با آنها آشنا شوید:

آموزش طراحی سقف وافل در etabs

تعریف مقطع در سقف وافل یک طرفه در نرم افزار etabs نسخه 2016

در سقف وافل یک طرفه برای تعریف مقطع باید به ترتیب وارد defin، section properties و slab section شوید و با انتخاب گزینه add new section سکشن جدیدی با نام w1 اضافه کنید. سپس مشخصات دال وافل یک طرفه را تعریف کنید. البته فراموش نکنید که شما باید مشخصاتی را که از سوی شرکت ارائه دهنده قالب ها در اختیار شما قرار داده می شود را در نرم افزار وارد کنید.

شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

تعریف مقطع در سقف وافل دو طرفه در نسخه 2016 نرم افزار etabs

برای تعریف مقطع لازم است به ترتیب وارد تب های define و section properties و slab section شوید. و سپس با انتخاب add new section می توانید یک سکشن جدید با نام فرضی w2 اضافه کنید. حال می توانید مشخصات دال وافل را در سقف وافل دو طرفه وارد کنید. البته مشخصاتی را که وارد می کنید توسط شرکت ارائه کننده قالب ها ارائه می گردد.

مدل سازی دال وافل دو طرفه و یک طرفه در نرم افزار etabs ورژن 2016

در طراحی سقف وافل در etabs باید کف وافل ها را با استفاده از نرم افزار etabs مدل سازی کنیم. برای این منظور لازم است اندازه w1 را در وافل یک طرفه و اندازه w2 را در وافل دو طرفه در قسمت property وارد کنید تا مدل سازی انجام بگیرد.

مطلب پیشنهادی: تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه چیست؟

سخن پایانی

در این مقاله از سایت نوسا با اشاره به کاربرد زیادی که از سقف وافل در سازه های امروزی دارد سعی کردیم در مورد طراحی سقف وافل در etabs مطالب مفیدی ارائه دهیم. برای این منظور آموزش طراحی سقف وافل در ایتبس به طور مختصر و اما کامل ارائه شد. همان طور که متوجه شدید شما می توانید طراحی سقف وافل را با یادگیری کامل این نرم افزار به راحتی انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اموزش طراحی سقف وافل
فهرست مطالب