قالب سقف گرین وافل چیست؟

ساختن ساختمان و خانه هایی که استحکام بالایی داشته باشند، از جمله اهدافی است که در صنعت ساختمان سازی به دنبال آن هستیم. سقف وافل این امکان را برای ما بوجود آورده است که بتوانیم با استفاده از آن، ساختمان هایی مقاوم در برابر لرزش را بسازیم. معمولا از قالب سقف گرین وافل در سازه هایی استفاده می شود که دهانه ها طولانی باشند و وزنی که سازه باید تحمل کند، بسیار زیاد باشد.

سقف وافل از نظر ظاهری سقفی بتنی است که ساخته شده از بتن مسلح است و لایه های بتنی که در قسمت های زیرین قرار گرفته اند، در دو جهت ساخته و اجرا می شوند. عاملی که در نام گذاری این نوع سقف دخیل بوده است، الگوی تیرچه های زیرین این نوع سقف است. در ادامه قصد داریم که شما را با قالب سقف گرین وافل آشنا کرده و به این سوال پاسخ دهیم که سقف گرین وافل چیست؟ لذا از شما خواهش می کنیم در صورتی که تمایل دارید با این نوع از سقف بیشتر آشنا شوید، ما را تا پایان همراهی کنید.

همه چیز درباره سقف گرین وافل

سقف وافل از جمله سقف هایی است که از نوع دال می باشد و در قسمت زیرین آن سوراخ هایی وجود دارد. برای جلوگیری کردن از این مورد که ستون ها با یکدیگر تداخل پیدا نکنند، از دهانه های بزرگی برای اینکار استفاده می شود. به همین خاطر ما به دال هایی نیاز داریم که ضخیم باشند و در بین تیر های پهن قرار گرفته باشند. این توضیح می تواند پاسخ کوتاهی برای این سوال که سقف گرین وافل چیست باشد و شما را با این نوع سقف آشنا کند.

قالب سقف گرین وافل پیچیده است و این باعث شده تا این سقف قیمت بالایی داشته باشد. اگر قیمت قالب سقف گرین وافل و این نوع سقف را با قیمت مصالحی که در انواع قالب وافل در دیگر سقف ها به کار رفته مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که این نوع از سقف ها ارزان تر هستند.

قالب گرین وافل از عنصر ها و تجهیزات زیادی تشکیل شده است. در اولین مرحله، تکیه ها ساخته شده و در مرحله بعد غلاف ها در سر جای خود قرار می گیرند. در آخرین مرحله نیز بتن ریخته شده و قالب سقف گرین وافل ساخته می شود.

سازه هایی همچون آزمایشگاه ها و تاسیسات تولید که در زمان وقوع حادثه ها نیاز دارند که لرزش ساختمان حداقل باشد، از سقف وافل استفاده می کنند. همچنین تئاتر ها و ایستگاه های قطار که به فضا های بزرگی نیاز دارند از این نوع استفاده کرده و این مکان ها را با به کار بردن این نوع می سازند.

همه چیز درباره سقف گرین وافل

خصوصیت های قالب گرین وافل

این نوع از سقف ها به علت داشتن ویژگی هایی از گذشته تا امروز در ساخت بنا های مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. حالا پس از یافتن پاسخ این سوال که سقف گرین وافل چیست؟ در ادامه تعدادی از خصوصیت های قالب سقف گرین وافل را برای شما بیان می کنیم.

 • این نوع سقف ها توانسته اند که انواع بلوک و تیرچه های پیش ساخته را حذف کنند.
 • از سقف وافل در انواع اسکلت های فلزی و بتنی می توان استفاده کرد.
 • این سقف در زمان اجرا ایمن است و همچنین از جمله سقف های مطمئن در زمان حریق و آتش سوزی می باشد.
 • اجرا کردن دهانه های بزرگ به طوری که پروژه از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد.
 • قالب سقف گرین وافل سبک می باشد و نیازی به حمل آن توسط چندین نفر نیست و یک نفر به راحتی می تواند قالب وافل را جا به جا کند.
 • این سقف و قالب ها را می توان با آب شست و به راحتی نیز تمیز می شوند.

بیشتر بدانید: بهترین سقف برای اسکلت فلزی

چه سازه های مهمی با سقف گرین وافل ساخته شده اند؟

در قسمت های قبلی به این مورد اشاره کردین که سقف وافل ایمنی و استحکام زیادی دارد و همین باعث شده تا از آن در ساخت سازه ها استفاده شود. یکی از مکان های معروفی که به وسیله قالب سقف گرین وافل ساخته شده و تکنیک های این نوع سقف در ساخت آن استفاده شده است، تئاتر ملی بریتانیا می باشد. بخشی از سقف این بنای زیبا و باشکوه در بریتانیا با استفاده از سقف گرین وافل ساخته شده است.

متروی واشنگتن نیز یکی دیگر از مکان های معروفی است که از تکنیک این سقف زیبا برای ساخت سقف تونل استفاده شده است.

مطلب پیشنهادی: هزینه قیمت دستمزد اجرای سقف وافل ۱۴۰۲

مزیت های سقف وافل

در این بخش به برخی از مزیت های سقف وافل می پردازیم:

 • استفاده کردن از سقف Green Waffle roof از نظر اقتصادی به صرفه تر است و همچنین برای محیط زیست آسیب کمتری را به بار می آورد.
 • جذاب بودن الگو هایی که در سقف وافل به کار رفته از نظر عده ای به زیبایی آن مکان کمک کرده است.
 • شما می توانید فرم های این سقف دال را با استفاده از موادی همچون چوب و بتن و فولاد اجرا کنید.
 • سقف وافل نسبت به دیگر سقف ها آستانه تحمل سنگینی بیشتری را دارد.
 • در وزن و ساخت موادی که در قالب گرین وافل به کار رفته است، می توان صرفه جویی کرد.
 • استفاده کردن مجدد از قالب های سقف گرین وافل یکی از مزیت های خوب و فوق العاده این سقف ها است.
 • این نوع از سقف ها بسیار سبک هستند و حمل کردن آن ها در مقایسه با دیگر سقف ها آسان است.
 • همچنین ساخت و نصب سریع و راحت قالب گرین وافل از دیگر مزیت های این محصول به حساب می آید.
 • این نوع سقف ظرفیت بالایی در کنترل لرزش ها و ارتعاشات دارد و ساختمان های ایمنی را از این نظر می توان با استفاده از آن ها ساخت.
شرکت فنی مهندسی نوسا

مشاوره ، طراحی ، اجرا و نظارت ساخت

تلفن: 

91001424-031

نشانی: ایران - اصفهان

خیابان وحید، چهارراه رودکی، مجتمع عزیزخانی، طبقه 4، واحد 42

مرحله های اجرا کردن سقف وافل

برای اینکه در بخش های پیمان کاری ساختمان به مشکل بر نخورید پیشنهاد می شود که به نکات زیر در اجرای سقف وافل توجه کنید:

 1. زیر سازی کردن
 2. قرار دادن قالب سقف گرین وافل
 3. تنظیم لبه های خارجی سقف و پوشاندن آن با ورقه پلاستیکی
 4. آرماتور بندی سقف وافل
 5. ریخت بتن با دقت و ظرافت

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال شما که سقف گرین وافل چیست پاسخ دهیم و شما را با قالب گرین وافل آشنا کنیم. امیدوار هستیم که مطالب بیان شده مفید و سودمند بوده باشه و توانسته باشد شما را با این نوع از سقف ها آشنا کند. بابت همراهی کردن ما تا پایان مقاله از شما تشکر می کنی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب گرین وافل
فهرست مطالب