سقف وافل، نحوه اجرا، قیمت فروش و اجاره قالب، مزایا و معایب

سقف وافل چیست؟ مزایا و معایب سقف وافل چیست؟ قیمت خرید و اجاره قالب وافل چقدر است؟ اجرای سقف وافل چگونه است؟ همه چیز را درباره سقف وافل در این مقاله بخوانید.

مقدمه:

در این مقاله سقف وافل مورد بررسی قرار گرفته است. در بعضی مواقع که طول دهانه ها زیاد باشد، استفاده از سیستم های سقف متعارف توجیه نداشته و موجب افزایش وزن سقف به دلیل زیاد شدن ضخامت سقف می شود. لذا استفاده از دال های بتنی به همراه تیرچه در یک راستا و یا دال های مشبک که از آنها تحت عنوان سقف وافل یاد می شود، انتخاب بسیار مناسبی است.

سقف های دال بتنی با تیرچه های یک طرفه و یا دال های مشبک به دلیل سختی قابل توجه در برابر وزن کمی که دارند. آنها را به نسبت سایر سقف ها متمایز می کند و از لحاظ سازه ای نیز رفتار بسیار مناسبی از لحاظ توزیع بار به همراه سختی قابل توجه از خود به نمایش می گذارد. در شکل های زیر دو نوع دال بتنی یک طرفه و دال بتنی مشبک نشان داده شده است.

سقف وافل چیست؟

در این نوع سقف ها همچنین تیرچه ها نیز ساخته می شود و تمام تنش های کششی توسط آرماتورهای موجود در داخل تیرچه تحمل می شود.

سقف های دال بتنی به همراه تیرچه های یک طرفه توزیع بار را به صورت یک طرفه انجام می دهند و این مسئله از ابعاد چشمه های سقف غیر مرتبط است و توزیع بار همیشه در راستای تیرچه ها انجام می شود. به عبارتی این رفتار عینا مشابه رفتار توزیع بار در سقف های تیرچه بلوک است که در آنها نیز توزیع بار در راستای تیرچه های پیش ساخته انجام می شود.

معرفی سقف وافل:

در سقف های وافل تیرچه های دو طرفه به صورت متعامد ایجاد می شود که علاوه بر یک راستا، در راستای دیگر نیز از همان تیرچه ها با مشخصات یکسان استفاده می شود که در نهایت سقف با عملکرد دو طرفه بوجود می آید. در این سقف ها از قالب های موقت استفاده می شود که پس از سخت شدن بتن از آنها جدا شده و در نهایت سقفی مشبک تولید می شود که در شکل های زیر تصاویری از سقف وافل ارائه شده است.

سقف وافل چیست؟ نمای زیرین سقف وافل
سقف وافل چیست؟ قالب های سقف وافل - خرید و اجاره قالب وافل

همانطور که در شکل نشان داده شده است، سقف وافل به دو صورت اجرا می شود؛ یکی از روش ها استفاده از تیر در هر دو راستای اصلی سازه جهت باربری وزن ثقلی سقف است و دیگری عدم استفاده از تیر جهت باربری ثقلی خواهد بود. واضح است که در صورت عدم استفاده از تیر، مهندس طراح در نواحی نزدیک ستون ها به جهت انتقال ایمن بارها خصوصا بارهای برشی باید از دال توپر استفاده کند که ضوابط آن عینا مشابه سقف های مجوف است.

ضوابط طراحی سقف وافل:

مهمترین ضوابط برای طراحی این نوع سقف ها در نظر گرفتن محدودیت های مربوط به ضخامت، عرض تیرچه ها، حداقل ارتفاع تیرچه ها، فاصله حداکثر بین تیرچه ها و چندین مورد دیگر می باشد که باید قبل از شروع بع طراحی این مسائل را مشخص نمود. ضوابط و معیار های مربوط به دال های بتنی با تیرچه های یک طرفه و دال های مشبک تا حدود زیادی مشابه هم می باشد و در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

آموزش طراحی سقف وافل و سقف اینتل دک را مطالعه کنید

آموزش مدلسازی سقف وافل اینتل دک

حداقل آرماتورگذاری در سقف وافل:

در سقف های وافل با توجه به حضور تیرچه ها در دو راستا، توزیع بار به نسبت سختی در دو طرف منتقل خواهد شد و در هر دو طرف لنگر خمشی یه پوسته رویه دال و به خود تیرچه ها اعمال می شود. بنابراین با علم به این موضوع، باید آرماتورهای مورد نیاز تعیین شود. مطابق آیین نامه برای دال های وافل باید حداقل آرماتور حرارت و جمع شدگی را در پوسته رویه دال قرار داد گه از رابطه زیر محاسبه می شود.

As,min = ۰.۰۰۲ Ac if: fy < 400 MPa

As,min = ۰.۰۰۱۸ x (400/fy) x Ac if: fy > 400 MPa

علاوه بر موارد فوق ضوابط دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد سقف های وافل بررسی و کنترل شود که در ادامه ارائه می شود.

نکات اجرایی سقف وافل

  1. در سقف وافل با توجه به اینکه رفتار توزیع بار دو طرفه است؛ لذا باید حداقل ضخامت دال بر اساس ضوابط آیین نامه کنترل شود. چنانچه حداقل ضخامت سقف رعایت نگردد و یا به هر دلیلی محاسبات مربوط به حداقل ضخامت انجام نگیرد، لازم است کنترل خیز سقف مطابق با ضوابط آیین نامه محاسبه شده و با مقدار مجاز مقایسه گردد.
  2. در دال های وافل بر خلاف دال های بتنی یک طرفه از قالب موقت مکعبی شکلی استفاده می شود و برای این قالب ها در آیین نامه های بین المللی استانداردهایی تعیین شده است که باید برای اجرای این نوع دال ها، از قالب های استاندارد استفاده شود.
نکات اجرایی سقف وافل
نکات اجرایی سقف وافل
نام قالب استاندارد H (cm) B (cm) b (cm)
قالب ۵۰ ۴۰ – ۲۰ ۵۰ ۶.۲۵
قالب ۶۰ ۵۰- ۲۰ ۶۰ ۷.۵
قالب ۷۵ ۵۰ – ۲۰ ۷۵ ۷.۵

برای ابعاد در نظر گرفته شده در مدلسازی، باید ابعاد درج شده از قالب های استاندارد را بسته به ملزومات مورد نیاز انتخاب کرد تا یک طرح کاملا مناسب و استاندارد تهیه شود که با توجه به تعداد زیاد ارائه دهندگان قالب سقف وافل، رعایت این موضوع برای کارفرمایان بسیار دشوار شده است.

اجرای سقف وافل

مرحله اول:

در مرحله اول، شمع گذاری و یا اسکفولد براساس ارتفاع طبقات انجام می شود. از شمع های متعارف در ارتفاع های معمول استفاده می شود.

مرحله دوم:

در مرحله بعد شاسی کشی زیر قالب های وافل انجام می شود. این شاسی کشی می تواند با استفاده از میله و یا به صورت تخته گذاری انجام شود.

مرحله سوم:

در مرحله بعد قالب های وافل باید روی شاسی کشی قرار گیرد و بسته به نوع قالب به همدیگر قفل شوند تا امکان جابجایی وجود نداشته باشد و همچنین دقت شود که هیچ گونه درزی میان قالب ها بوجود نیاد که امکان در رفتن شیره بتن در میان آنها وجود نداشته باشد. طبیعتا در این مرحله باید از قالب های سالم و بدون ترک استفاده شود و نمی توان از قالب های دست دوم تغییرشکل داده استفاده کرد.

مرحله چهارم:

در مرحله بعد میلگرد های فوقانی و تحتانی سقف وافل مطابق نقشه های اجرایی قرار می گیرد و لازم است کاور میلگرد ها بر اساس مقادیر مجاز آیین نامه رعایت گردد.

مرحله پنجم:

در مرحله بعد بتن ریزی سقف انجام شده و در پایان پس از سفت شدن بتن قالب برداری سقف وافل انجام می شود.

معایب سقف وافل:

لزوم استفاده از اکیپ اجرایی متخصص:

اجرای نه چندان ساده و راحت سقف وافل و لزوم در نظر گیری نظارت عالیه بر تمامی مراحل اجرای سقف باعث شده که اجرای این سقف توسط اکیپ متخصص انجام شود. از طرفی استفاده از قالب های وافل در چند مرحله اجرای سقف باعث استهلاک و ایجاد تغییرشکل در قالب ها می شود که همین امر منجر به ایجاد درز میان قالب ها و در رفتن شیره بتن و در نتیجه کرمو شدن بتن سقف می شود.

عدم امکان استفاده از سقف وافل برای سطوح شیبدار

اجرای سقف وافل بر روی سطوح شیبدار بسیار سخت و دشوار است و در پروژه هایی که از این سقف استفاده می شود برای قسمت هایی که سطح شیبدار وجود دارد طراح به ناچار مجبور به استفاده از دال بتنی توپر است که باعث غیر اقتصادی شدن طرح می شود.

سقف وافل چیست؟ معایب سقف وافل - خرید و اجاره قالب وافل

رعایت نشدن کاور میلگردها به خصوص در نواحی تیرچه ها

در سقف وافل تیرچه های متعامدی که به وجود می آید دارای مقطع T شکل بوده و در نواحی تحتانی تیرچه ها میلگردهای تحتانی قرار داده می شود. در قسمت های میانی چشمه سقف در بسیاری از موارد طراح مجبور به استفاده از میلگردهای تقویتی تحتانی است که با توجه به پهنای کم تیرچه ها در سقف وافل امکان درنظر گیری کاور مناسب و مطابق با آیین نامه به هیچ عنوان وجود ندارد و همین امر باعث ایجاد مشکلات اجرایی می شود.

سقف وافل چیست؟ کاور میلگردها در سقف وافل

لزوم استفاده از سقف کاذب برای تمامی طبقات

حفره های زیر سطح تمام شده سقف وافل در کنار زیبایی که در سقف پارکینگ ها بوحود می آورد باعث ایجاد مشکلات زیادی علی الخصوص در سقف طبقات می شود و به اجبار لازم است برای تمامی سطح زیر سقف در طبقات از سقف کاذب استفاده کرد.

سقف وافل چیست؟ نیاز به اجرای سقف کاذب در وافل - خرید و اجاره قالب وافل

انتقال صدا و حرارت بین طبقات

یکی از مشکلات اصلی که در زمان بهره برداری در ساختمان ها بوجود می آید بحص انتقال صوت میان طبقات است. این موضوع در سال های اخیر به یکی از مسائل مهم در صنعت ساختمان تبدیل شده و در مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان هم تحت عنوان “صدابندی” به آن پرداخته شده است. صدابندی ساختمان به دو دسته زیر تقسیم می شود:

۱- صدابندی هوابرد

۲- صدابندی کوبه ای

صدابندی هوابرد به معنی کنترل سطح اصوات انتقال یافته از طریق هوا گفته می شود و صدابندی کوبه ای هم به معنی کنترل سطح اصوات انتقال یافته از طریق ضربه زدن اطلاق می گردد. (خرید و اجاره قالب وافل)

هزینه های مبهم سقف وافل

به دلیل گسترش تعداد ارائه دهندگان قالب سقف وافل در کشور ایران، کارفرمایان در هنگام خرید و یا اجاره قالب ها با حجم کثیری از فروشندگان قالب مواجه می شوند و با توجه به نواسانات قیمت مصالح ساختمان لیست بلندی از قیمت ها را دریافت می کنند و از طرف دیگر، هیچ منبع مشخصی برای ضمانت کیفیت و طول عمر قالب ها یافت نمی کنند.

مقایسه سقف وافل و سقف اینتل دک

لینک مقاله مقایسه سقف وافل و سقف اینتل دک

قیمت، خرید و اجاره قالب وافل

یکی از مراحل اصلی اجرای سقف وافل، تهیه قالب است. که یا به صورت خرید قالب وافل و یا اجاره قالب وافل انجام می شود. همانطور که پیشتر نیز گفته شد به دلیل وجود شرکت های پیمانکار مختلف با برند و نام تجاری گوناگون در راستای ارائه سقف وافل، کارفرمایان و مجریان در این مرحله با مشکلات زیادی مواجه می شوند و قیمت های متفاوت در کنار کیفیت های متفاوت قالب باعث سردرگمی می شود.

استفاده از قالب وافل با قیمت و کیفیت پایین باعث بروز خسارات جبران ناپذیری در آینده می شود. به دلیل اینکه در قالب وافل نامرغوب، تغییرشکل لبه ها و اعوجاج و حتی شکستگی قالب بوجود می آید. و ممکن است این امر در حین عملیات بتن ریزی اتفاق بیفتد. حتی در برخی موارد مشاهده شده که به دلیل عدم اجرای صحیح سقف، پس از بهره برداری سقف دچار خیز شده، و آسیب های جبران ناپذیری را به ساکنین و مالکین ساختمان وارد می کند.

سقف وافل چیست؟ خرید و اجاره قالب وافل
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

واتس اپ شرکت نوسا